Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Mażejka z Biełsatu skazany na sześć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Paweł Mażejka jest pozbawiony wolności niespełna rok (fot. Jerzy Jurecki)

Sąd Okręgowy w Grodnie skazał dziennikarza telewizji Biełsat Pawła Mażejkę na kolonię karną o zaostrzonym rygorze.

Sędzia Maksim Fiłatow, który rozstrzygał w sprawie Mażejki, przychylił się do wniosku prokuratury, która domagała się dla dziennikarza sześciu lat pozbawienia wolności. To kara za przekazanie do TV Biełsat informacji o cofnięciu licencji adwokackiej grodzieńskiej prawniczce Julii Jurhilewicz i o sprawie karnej opozycjonisty Alesia Puszkina. Puszkin zmarł w więzieniu w lipcu, nie udzielono mu pomocy lekarskiej. Jurhilewicz była sądzona razem z Mażejką i również usłyszała wyrok sześciu lat kolonii karnej. Ich czyny zostały uznane za "sprzyjanie działalności ekstremistycznej".

Paweł Mażejka jest nie tylko dziennikarzem, ale też działaczem społecznym. W Grodnie stworzył Centrum Życia Miejskiego, które zostało zlikwidowane decyzją władz latem 2021 roku. Był rzecznikiem prasowym kandydata na prezydenta Białorusi z 2006 roku Aleksandra Milinkiewicza. Z TV Biełsat był związany od początku jej istnienia. Prowadził autorskie programy publicystyczne. W 2002 roku został skazany na dwa lata za "oczernianie" Aleksandra Łukaszenki w gazecie "Pagonia" w artykule opisującym zniknięcie oponentów Łukaszenki - Zacharanki, Honczara i innych przeciwników prezydenta Białorusi. Przebywa w areszcie od niemal roku.

(PAR, 27.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.