Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na Podhalu zaginął białoruski dziennikarz. O policyjnych poszukiwaniach cisza

Paweł Brel zaginął w Rabce ponad dwa tygodnie temu (fot. archiwum prywatne)

Od 8 lipca nie ma kontaktu z Pawłem Brelem, dziennikarzem białoruskim, który emigrował do Polski ze względu na represje ze strony rodzimych władz. W polskich górach miał odpocząć od stresu, ale jego ślad urwał się w Rabce.

Sprawę opisuje "Tygodnik Podhalański". Podczas podróży z Warszawy do Bukowiny Tatrzańskiej Brel został okradziony. Stracił papiery i dokumenty. Pierwszy nocleg w pensjonacie w Rabce Zdroju przelewem internetowym opłacił za niego znajomy. Kolejną noc Brel spędził w bliżej nieokreślonym hostelu, a trzecią planował przespać na jednej z budów. To prawdopodobnie w jej okolicy zaginął.

Czytaj też: Światowa organizacja występuje w obronie polskiego fotoreportera. "Szybkie wyjaśnienie"

Przez cały czas do momentu zaginięcia Paweł Brel był w kontakcie ze swoimi znajomymi w Warszawie. Ostatni raz, kiedy przygotował sobie już nocleg na budowie, pisał do nich, że zamierza podejść do młodzieży, która przyjechała tam samochodem z głośno włączoną muzyką. Było to 8 lipca około godz. 22. Wtedy kontakt z dziennikarzem urwał się.

Jak poinformowali znajomi Brela, warszawska policja (dziennikarz mieszka na stałe w Warszawie) nie chciała przyjąć pierwszego zgłoszenia o zaginięciu, co próbowano zrobić 11 lipca. Powodem miała być późna pora. Następnego dnia zgłoszenie przyjęto, a policja pozyskała billingi z telefonu komórkowego zaginionego. Jak ustalił "Tygodnik Podhalański", do piątku billingi te nie trafiły do policji w Rabce Zdroju. Policja nie zawiadomiła też o zaginięciu Białorusina Podhalańskiej Grupy GOPR, która na tym terenie ma największe doświadczenie w podobnych poszukiwaniach. W minioną sobotę poszukiwania na własną rękę rozpoczęli znajomi Brela, wspomagani przez ochotników z Białorusi. Jak poinformował w niedzielę po południu Jerzy Jurecki, wydawca "TP", poszukiwania zakończyły się fiaskiem. 

Rysopis Pawła Brela: szczupły mężczyzna po 30. roku życia, włosy długie, okulary w prostokątnej oprawie, zarost na twarzy, 185-190 cm wzrostu, prawdopodobnie ubrany w szary T-shirt. W chwili zaginięcia był w złym stanie psychicznym.

Czytaj też: Była dziennikarka TVP wygrała ostatecznie z PiS w sądzie. "Ale partia praktycznie bezkarna"

(PAR, 24.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.