Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Światowa organizacja występuje w obronie polskiego fotoreportera. "Szybkie wyjaśnienie"

Na nagraniu policyjnej interwencji widać policjanta łapiącego dziennikarza za szyję (fot. Twitter.com)

The Committee to Protect Journalists (CPJ) - Komitet Ochrony Dziennikarzy - wzywa polską policję i władze do pilnego wyjaśnienia incydentu z udziałem Macieja Piaseckiego, polskiego fotoreportera.

„Polskie władze powinny przeprowadzić szybkie i przejrzyste dochodzenie w sprawie zatrzymania niezależnego fotoreportera Macieja Piaseckiego i usunięcia go z niedawnego protestu klimatycznego. Powinny też zapewnić przedstawicielom prasy możliwość informowania o wydarzeniach będących przedmiotem zainteresowania opinii publicznej bez ingerencji policji” – powiedział Attila Mong, przedstawiciel CPJ na Europę.

Dodał, że dziennikarze zasługują na ochronę policjantów podczas protestów. "Jeśli władze nie mają czegoś do ukrycia, muszą zapewnić reporterom możliwość relacjonowania spraw będących przedmiotem zainteresowania opinii publicznej" - zauważył Attila Mong.

O incydencie pisaliśmy w Press.pl. Przypomnijmy, że 14 lipca br. w Warszawie Piasecki  dokumentował protest proekologicznej grupy Extinction Rebellion, której członkowie przykleili sobie ręce do chodnika przed ministerstwem w geście solidarności z ekologami zatrzymanymi dzień wcześniej podczas protestu w Turnickim Parku Narodowym. W czasie akcji policjanci utrudniali pracę dziennikarzowi, aż w końcu postanowili go obezwładnić.

Jeden z funkcjonariuszy zaatakował dziennikarza od tyłu, chcąc założyć chwyt duszący, co widać na nagraniu wykonanym przez jedną z aktywistek. Zrobił to jednak tak nieporadnie, że sam się przewrócił, łamiąc nogę. Dziennikarza przewieziono do komendy przy ul. Opaczewskiej. Został przesłuchany jako świadek w sprawie wypadku oficera prasowego i został zwolniony po trzech godzinach bez postawienia zarzutów. Zdaniem Piaseckiego kluczowa była interwencja prawnika, który zjawił się na komendzie.

Czytaj więcej: Oficer prasowy policji chciał obezwładnić dziennikarza. Złamał sobie nogę

The Committee to Protect Journalists informuje, że rzecznik Stołecznej Komendy Policji Sylwester Marczak odpowiedział organizacji w mejlu, że władze przeprowadzą śledztwo w sprawie zatrzymania reportera „w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności”.

(MAT, 22.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.