Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wycofanie się Viaplay z Polski to szansa dla konkurencji na przejęcie jego praw sportowych

Viaplay ma w swoim sportowym portfolio m.in. piłkarską ligę angielską, Bundesligę i Ligę Europy UEFA (screen: YouTube/Viaplay Polska)

Decyzja Viaplay Group o wycofaniu serwisu Viaplay z polskiego rynku jest szansą dla krajowych nadawców, aby odzyskać utracone prawa sportowe lub pozyskać inne pozycje z jego oferty.

Viaplay ma w swoim sportowym portfolio m.in. Formułę 1, gale KSW, piłkarską ligę angielską, piłkarską Bundesligę i Ligę Europy UEFA.

Maciej Łanczkowski, dziennikarz tygodnika "Piłka Nożna", stwierdza, że jeśli nastąpi sprzedaż posiadanych przez Viaplay praw, nabywców na naszym rynku z pewnością nie zabraknie. – Niewykluczone, że cały polski oddział Viaplay zostanie sprzedany w ręce innej, zagranicznej firmy. To trudna, ale i zarazem mniej prawdopodobna opcja, lecz obecnie każda możliwość jest rozpatrywana – ocenia Łanczkowski.

Możliwy wariant sprzedaży

Także Grzegorz Kita, prezes agencji marketingu sportowego Sport Management Polska, sądzi, że polscy nadawcy będą zainteresowani elementami portfolio Viaplay. – Trudno wyczuć, czy kupieniem całości, ale może odkupieniem czy sublicencją dla części praw sportowych. Zresztą Viaplay już puszcza oko do rynku w ramach swoich komunikatów, podkreślając w nich, że warianty sprzedaży i współpracy są jak najbardziej możliwe – dodaje.

Czytaj też: Właściciel Viaplay chce wycofać się z polskiego rynku

Filip Cieśliński, head of sales w agencji marketingu sportowego Arskom, stwierdza z kolei, że możliwym krokiem będzie teraz nawiązanie przez Viaplay partnerstwa z innym podmiotem. – Naturalnym faworytem wydaje się w tej sytuacji platforma Canal+, która długofalowo okazuje się zwycięzcą całej tej historii – przeczekała moment szalonych inwestycji młodego konkurenta, zachowała chłód i rozsądek, a teraz może rozegrać całą partię na swoich zasadach, mając właścicieli Viaplay w narożniku – stwierdza Cieśliński.

Canal+ stracił na rzecz Viaplay m.in. piłkarską ligę angielską. Później nabył część meczów w ramach sublicencji, ale z komentarzem Viaplay.

Joanna Nowakowska, communications & market analysis manager w agencji mediowej Wavemaker, ocenia, że poza Canal+ wykupieniem praw sportowych od Viaplay może też być zainteresowany Polsat. – Co do reszty programów, w tym przede wszystkim "Morderczyń", których premierę Viaplay opóźniał – grono zainteresowanych może być szerokie – zauważa Nowakowska.

Viaplay będzie minimalizować straty

"Morderczynie" to serial inspirowany książką "Polskie morderczynie" Katarzyny Bondy. Na premierę czeka też inna produkcja Viaplay – serial "Udar" z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej.

Czytaj też: Viaplay pokaże piłkarski mundial kobiet, część meczów udostępni za darmo

Z kolei Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, ocenił na Twitterze, że Viaplay trudno będzie odsprzedać prawa zakupione po nierynkowych cenach. "Exit 2023 nie oznacza zakończenia działalności operacyjnej, raczej na początku poszukają jakichś partnerstw oraz będą minimalizować straty, ograniczać koszty i zwalniać ludzi. Do przewidzenia od samego początku" – stwierdził.

Marek Sowa, ekspert rynku mediów, ocenia, że Viaplay, również na polskim rynku, znacząco przepłacał za prawa, utrudniając podejmowanie racjonalnych decyzji lokalnym konkurentom. – David Zaslav (Warner Bros. Discovery) prawdopodobnie jako pierwszy CEO dużej grupy mediowej zaczął otwarcie mówić o kosztach nadmiernego entuzjazmu, przepłacaniu za prawa i o ryzyku związanym ze zbyt szybkim odchodzeniem od stabilnych źródeł przychodów – stwierdza Sowa.

W czwartek rano Viaplay Group, właściciel Viaplay, podał, że serwis zostanie sprzedany, zamknięty lub zostanie znaleziony dla niego wspólnik. Dotyczy to krajów bałtyckich, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jak dodano, decyzja wynika z optymalizacji portfolio grupy.

Z kolei późnym popołudniem na profilu Canal+ Groupe na Twitterze poinformowano: "Grupa Canal+, czołowy gracz płatnej telewizji obecny w Europie, Afryce i Azji, informuje o przejęciu 12 proc. udziałów w Grupie Viaplay, liderze płatnej telewizji w krajach skandynawskich".

Czytaj też: TVP ocenzurowała "Bagno", usuwając z filmu Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg

(MNIE, 21.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.