Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP ocenzurowała "Bagno", usuwając z filmu Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg uchodzi za osobę mającą wpływy nie tylko w kierownictwie TVP, ale też we władzach rządzącej partii PiS (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Telewizja Polska z filmu dokumentalnego "Bagno", wyemitowanego w TVP 1 i TVP Info wieczorem 17 lipca, usunęła fragment pokazujący rozmowę Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg z Krzysztofem S., któremu autor produkcji Mariusz Zielke zarzuca pedofilię. Raczyńska-Weinsberg była dyrektorka TVP 1, a następnie do 2022 roku doradczyni zarządu TVP uchodzi za osobę mającą wpływy nie tylko w kierownictwie telewizji państwowej , ale też we władzach PiS.

- Nikt mnie o tym nie poinformował - mówi Zielke. Jak zapewnia, dowiedział się o tym od "Presserwisu". TVP nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące powodów ocenzurowania filmu.

W oryginalnej wersji "Bagna" zamieszczonej przez Mariusza Zielkego na YouTube, po ok. 8 minutach i 30 sekundach pojawia się plansza programu "Według Raczyńskiej”, prowadzonego na YouTube przez Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg. Obecnie Raczyńska-Weinsberg prowadzi programy publicystyczne "W otwarte karty” i "Gdzie jest Pan Cogito?” nadawane w TVP Info i Polskim Radiu 24.

W oryginalnej wersji filmu "Bagno" widać Raczyńską siedzącą przy stoliku z Krzysztofem S. Zwraca się on do dziennikarki: "Zawsze mówiłem to wszystkim dyrektorom telewizji, z jakimi się spotykałem. Mówię: panie szefie, czy dyrektorze, jeżeli mnie nie ma w telewizji, to znaczy, że należy mnie szukać na Powązkach”. Mariusz Zielke w swoim filmie wykorzystał tę wypowiedź do opisania, jak wpływową i ustosunkowaną osobą jest Krzysztof S.

W wersji filmu "Bagno", wyemitowanej w TVP 1 i TVP Info, dostępnej m.in. w aplikacji TVP GO, nie widać ani planszy z tytułem programu "Według Raczyńskiej”, ani samej Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. Słychać tylko wypowiedź Krzysztofa S., którego twarz została zasłonięta. Tam, gdzie w oryginalnej wersji filmu pojawia się prowadząca, w wersji Telewizji Polskiej kadr zatrzymuje się na położonej na stole dłoni Raczyńskiej-Weinsberg. Różnice między obiema wersjami filmu zauważyli użytkownicy forum serwisu Satkurier.pl.

Wycięty przez TVP fragment pochodzi z rozmowy, jaką Małgorzata Raczyńska-Weinsberg w swoim kanale na YouTube przeprowadziła z Krzysztofem S. w listopadzie 2015 roku. Krzysztof S. występował w niej jako prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Raczyńska-Weinsberg pytała go wtedy m.in. o politykę kulturalną państwa.

Przypomnijmy, że jednym z zarzutów, jakie Mariusz Zielke stawia w swoim filmie niezależnym mediom, jest unikanie zajmowania się przestępstwami seksualnymi Krzysztofa S., dzięki czemu mógł on przez lata brylować w mediach i na salonach.

Mariusz Zielke zapewnia, że o usunięciu kadrów z Raczyńską-Weinsberg przez TVP dowiaduje się od "Presserwisu". - Nikt mnie o tym nie poinformował. Nie oglądałem filmu emitowanego w TVP. Wcześniej TVP uprzedziła mnie tylko o tym, że zanimizowany zostanie wizerunek Krzysztofa S. (ma zarzuty dotyczące pedofilii - przyp. red).

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg uchodzi za osobę mającą wpływy nie tylko w kierownictwie TVP, ale też we władzach rządzącej partii PiS. Chwaliła się kiedyś publicznie, że przyjaźniła się z matką braci Kaczyńskich. Gdy PiS pierwszy raz doszło do władzy w 2005 roku, Raczyńska-Weinsberg w TVP współtworzyła programy "Misja specjalna” i "Na celowniku”, w których atakowano krytyków władzy. Od 2006 do 2008 roku była dyrektorką TVP 1. Potem angażowała się w partyjnej, internetowej telewizji, którą uruchamiało PiS. W 2011 roku startowała bez powodzenia w wyborach do Sejmu z listy PiS. W 2014 roku zaczęła kierować biurem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Polsce - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS. Od połowy 2016 roku do kwietnia 2022 roku doradzała zarządowi TVP w sprawach programowych.

(MAK, 20.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.