Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Multipleks TVP na nowy standard naziemny może przełączyć się w listopadzie

MUX 1 i MUX 2 z kanałami prywatnymi na nowy standard musiały przejść do końca czerwca 2022 (fot. Pixabay.com)

Multipleks Telewizji Polskiej na nowy standard naziemny chce przejść w listopadzie, choć decyzja rezerwacyjna wydana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwala nadawać mu w starym systemie do końca roku.

Bogusław Kisielewski, prezes zarządu Grupy Kino Polska, podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami zapewniał, że informacja o przejściu MUX 3 TVP na nowy standard już w listopadzie padła podczas odbywającej się 22 i 23 maja w Sopocie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. – Był na niej przedstawiciel telewizji publicznej i potwierdził to – powiedział Kisielewski.

Czytaj też: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. byłego dyrektora TVP. Miał wykorzystać stanowisko

Centrum Informacji TVP nie podało jednak "Presserwisowi" konkretnego terminu, przekazując tylko, że przełączanie standardu MUX 3 nastąpi najprawdopodobniej do końca br.

Zgodnie z decyzją rezerwacyjną UKE Telewizja Polska w starym systemie może nadawać do końca grudnia.

Termin przełączenia MUX 3 z kanałami TVP na nowym standard jest istotny dla nadawców komercyjnych. Przejście tego multipleksu na nowy system zakończy bowiem rozpoczęty w zeszłym roku tzw. refarming, związany ze zmianą standardu i reorganizacją multipleksów naziemnych.

TVP z przewagą nad kanałami prywatnymi

MUX 1 i MUX 2 z kanałami prywatnymi na nowy standard musiały przejść do końca czerwca 2022. Początkowo ten obowiązek miał objąć też MUX 3 ze stacjami TVP, ale na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do prezesa UKE Jacka Oko ten termin wydłużono do końca 2023. Tłumaczono to kwestiami bezpieczeństwa związanymi z wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Nadawca Tok FM domaga się uchylenia kary od Świrskiego. Złożył odwołanie do sądu

TVP, nadając w starym standardzie, ma przewagę nad kanałami prywatnymi. Według danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z marca 990 tys. gospodarstw domowych ma dostęp do telewizji tylko w starym standardzie. Tacy widzowie nie odbierają więc m.in. Polsatu, TVN czy Stopklatki z Grupy Kino Polska. To przekłada się na niższą oglądalność tych kanałów i ich mniejsze przychody z reklam. Czołowi nadawcy prywatni już w połowie zeszłego roku zapowiedzieli, że będą ubiegać się o rekompensaty za poniesione straty.

– Zgodnie z polskim prawem o rekompensaty możemy wystąpić dopiero, gdy proces refarmingu się zakończy. Według polskiego prawa, żeby wystąpić o odszkodowanie, to szkoda musi być pełna, udowodniona i w pełnej wysokości – stwierdził w piątek Bogusław Kisielewski, prezes Grupy Kino Polska. Jak dodał, nie ma sensu zaczynać ubiegania się o rekompensaty przed zakończeniem przełączenia MUX 3. – Praktycznie wszyscy nadawcy mają to samo podejście. Działamy w ramach stowarzyszenia telewizji naziemnej organizacji KIGEIT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji). Śledzimy ten proces i monitorujemy go. Jeśli będzie my mogli już policzyć straty, które ponieśliśmy, to będziemy podejmować decyzje o odszkodowaniu – podkreślił Kisielewski.

Czytaj też: Środowisko w obronie dziennikarza nazwanego przez Kaczyńskiego przedstawicielem Kremla

(MNIE, 29.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.