Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ambasador USA: Głos dziennikarzy zapewnia przejrzyste rządy

- Mam zaszczyt opowiedzieć wam o czymś, co jest niezmiernie ważne dla mnie, jak również dla całego rządu Stanów Zjednoczonych. O wolności mediów - rozpoczął swoje wystąpienie Mark Brzeziński (fot. Piotr Molęcki/East News)

- To media pociągają do odpowiedzialności rząd i urzędników publicznych. To wy trzymacie nas w ryzach. Głos dziennikarzy jest niezbędny, by zapewnić, że rządy będą przejrzyste i godne zaufania - mówił ambasador USA Mark Brzeziński na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Konferencja największych polskich operatorów kablowych w Sopocie miała skupić się na najważniejszych zagadnieniach dotyczących rozwoju branży mediów elektronicznych w Polsce. Pierwszy dzień dwudniowej konferencji zdominowało jednak wystąpienie Marka Brzezińskiego - ambasadora USA w Polsce.

- Mam zaszczyt opowiedzieć wam o czymś, co jest niezmiernie ważne dla mnie, jak również dla całego rządu Stanów Zjednoczonych. O wolności mediów - rozpoczął swoje wystąpienie Mark Brzeziński, podkreślając, że wolność mediów jest filarem demokracji. - Polska przeżyła dziesięciolecia pod narzuconymi przez Sowietów komunistycznymi rządami i wiem, że Polacy nie chcą wracać do czasów, kiedy autokraci i ich poplecznicy stosowali represje, aby uciszyć wolne i niezależne media. Jest to obecnie rzeczywistość funkcjonująca w Rosji i na Białorusi - mówił Brzeziński. Dodał, że "odważni dziennikarze często spotykają się z cenzurą, zemstą, groźbami, procesami sądowymi, nękaniem, atakami fizycznymi, zatrzymaniami, wyrokami więzienia, a nawet gorzej, śmiercią". - Tylko za to, że przedstawiają prawdę. To cena, jaką przedstawiciele mediów i ich rodziny płacą, by opowiedzieć nam historię niesprawiedliwej i brutalnej wojny Putina w Ukrainie - powiedział.

Zacytował również słowa prezydenta Joe Bidena: "Dziennikarstwo nie jest przestępstwem". - Media muszą mieć zagwarantowaną swobodę pozyskiwania faktów i informacji. Muszą być w stanie przekazywać je opinii publicznej. Pozwala to ludziom podejmować świadome decyzje, pozwala światu zobaczyć i zrozumieć, co dzieje się na linii frontu w Ukrainie - mówił Brzeziński. Dodał, że Stany Zjednoczone uznają konstytucyjne gwarancje wolności mediów w Polsce jako niekwestionowany fundament demokratycznego ładu. - Osobistościom politycznym może nie zawsze podobać się to, co relacjonuje prasa. Relacje prasowe, które sam otrzymuję, nie zawsze są pozytywne i wspierające. Jestem oceniany i krytykowany, ale nadal uważam, że tak właśnie powinno być - podkreślił.

(PAR, 23.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.