Dzień po walnym zgromadzeniu akcje Agory poszły w górę
Proces wyodrębniania spółek zależnych Agory ma potrwać nie dłużej niż 18 miesięcy (fot. Piotr Molęcki/East News)
We wtorek, czyli dzień po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, na którym zdecydowano o wyodrębnieniu do oddzielnych spółek m.in. Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej” i wydawnictwa Agora, akcje Agory kosztowały 6,36 zł, czyli o 11,6 proc. więcej, niż w poniedziałek.
Jak mówi "Presserwisowi" Dominik Niszcz, analityk z domu maklerskiego Trigon, wzrost notowań akcji Agory może wynikać z tego, że część inwestorów uznała, iż proces wydzielania spółek to zmiany budujące wartość dla akcjonariuszy.
Dodaje zarazem, że decyzja walnego zgromadzenia nie była dla rynku zaskoczeniem. - Na razie nie wiadomo, jak w długofalowym okresie wpłynie ona na kondycję Agory. Zarząd spółki zaprezentuje w najbliższym czasie aktualizację strategii. Czekamy więc na więcej szczegółów.
Czytaj też: Portal i.pl po pół roku ma prawie 7 mln użytkowników. Analiza ruchu studzi optymizm
Analityk podkreśla, że w efekcie procesu wydzielania powstaną spółki zależne, których wyniki nadal będą miały wpływ na notowania Agory. - Zmieni się to, że łatwiej będzie podejmować takie działania, jak na przykład sprzedaż części udziałów spółek zależnych. Z treści uchwał wynika, że nowo utworzone spółki będą spółkami kapitałowymi z własnym numerem KRS i obowiązkiem składania corocznych sprawozdań finansowych – zaznacza Niszcz.
W poniedziałek nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wydzieleniu do spółek zależnych Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej”, Wydawnictwa Agora, a także segmentów wspomagających tzw. back office. Jak tłumaczył w komunikacie na początku lutego zarząd Agory, "zmiana ma na celu ujednolicenie zasad zarządzania w ramach GK Agora w taki sposób, aby zarządzający wszystkimi biznesami i segmentami wsparcia w Grupie funkcjonowali w ramach tych samych zasad pełnej odpowiedzialności za realizację strategii, wyniki, zespół oraz działalność operacyjną swojego biznesu".
Według uchwał przyjętych w poniedziałek zarząd Agory ma maksymalnie 18 miesięcy na przeprowadzenie procesu wyodrębniania spółek.
Wyodrębnienie oddzielnej spółki zależnej oznacza, że przejmie ona wszelkie składniki materialne i niematerialne (w tym zakład pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy oraz prawa i obowiązki z umów zawartych z osobami fizycznymi świadczącymi usługi na rzecz spółki zależnej) przeznaczone do prowadzenia działalności.
Uchwały poddane pod głosowanie zostały przyjęte większością głosów. Do każdej z nich swój sprzeciw zgłosiła pełnomocniczka OFE PZU Złota Jesień, który jest drugim najważniejszym akcjonariuszem Agory. Jak poinformowało nas wczoraj biuro prasowe PZU, OFE PZU nie będzie komentować przyczyn swojego sprzeciwu podczas NWZA Agory.
(MZD, 29.03.2023)