Po buncie współpracowników BBC odwiesza Gary'ego Linekera
Gary Lineker z BBC współpracuje od 1999 roku, a obecnie jest najlepiej opłacanym pracownikiem koncernu (screen: YouTube/Channel 4 News)
Gary Lineker po kilkudniowym zawieszeniu od poniedziałku może znów występować na wizji. BBC przywraca swojego najlepiej opłacanego pracownika po tym, jak jego odsunięcie wywołało bunt współpracowników i oparło się o sfery rządowe.
Po tym, jak były piłkarz, król strzelców Mistrzostw Świata z 1986 roku, napisał na Twitterze, że polityka brytyjskiego rządu wobec imigrantów przypomina sytuację w nazistowskich Niemczech w latach 30. ubiegłego stulecia, korporacja odsunęła go od prowadzenia sobotniej audycji "Match of the Day". Występujący z nim w programie koledzy, też byli piłkarze, a także prezenterzy innych programów państwowego nadawcy, solidarnie postanowili nie przychodzić do studia. Wywiadów dla BBC odmówili piłkarze Premier League. Do sytuacji odnosił się nawet premier Rishi Sunak, a szef koncernu BBC Tim Davie przepraszał widzów za zamieszanie.
Czytaj też: HBO zrealizuje kolejne sezony serialu "The Last of Us". Drugi w styczniu
Prezes korporacji Richard Sharp, który sam jest na cenzurowanym po aferze z byłym premierem Borisem Johnsonem (za sposób, w jaki wywalczył sobie posadę) powiedział, że BBC będzie teraz kontrolować sytuacje, w jakich zarówno stali pracownicy BBC, jak i współpracownicy freelancerzy wykorzystują media społecznościowe.
Tim Davie przekazał mediom, że Lineker zobowiązał się od tej pory trzymać wytycznych koncernu i poza sportem nie wypowiadać się na inne ważne dla życia publicznego tematy. Przynajmniej do czasu ewentualnej zmiany wspomnianych wytycznych, mogącej nadejść wraz z wynikami niezależnej komisji, która po aferze z Linekerem zaczęła badać ich słuszność.
Co znamienne, zarówno Tim Davie, jak i Gary Lineker w swoich publicznych oświadczeniach nie przeprosili za swoje wypowiedzi czy podejmowane przez nich decyzje. I choć największy kryzys wydaje się być na ten moment zażegnany, to afera może powrócić po ewentualnych nowych ustaleniach w sprawie wytycznych BBC.
Do tej pory brytyjska opinia publiczna w większości stała po stronie Linekera, opowiadając się za jego prawem do wyrażania swoich poglądów na tematy polityczne.
Czytaj też: Tygodnik „NIE” ma być wycofany z placówek Poczty Polskiej przez okładkę. Wbrew prawu prasowemu
(MAC, HAD, 14.03.2023)