Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz podejrzany o szpiegostwo pozostanie w areszcie. Sąd w Lublinie przedłużył areszt

Pablo Gonzalez został zatrzymany 28 lutego 2022 roku w Przemyślu (fot. screen: Twitter.com/Pablo Gonzalez)

Sąd Apelacyjny w Lublinie przedłużył w poniedziałek na kolejne trzy miesiące areszt dla Pabla Gonzaleza Yague, dziennikarzem hiszpańskiego "Publico" Dziennikarz jest podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Pablo Gonzalez Yague został zatrzymany 28 lutego 2022 roku w Przemyślu. Do Polski przyjechał zajmować się tematyką uchodźców i rosyjską agresją na Ukrainę. W momencie zatrzymania przez ABW miał przy sobie dwa paszporty – hiszpański na swoje nazwisko i rosyjski na nazwisko Pawel Rubtsov. Polskie służby twierdzą, że to dowód jego działalności szpiegowskiej.

Według organizacji Reporterzy bez Granic nazwisko w hiszpańskim paszporcie jest nazwiskiem matki dziennikarza. W rosyjskim natomiast nazwisko jego ojca. Rodzice rozwiedli się jeszcze w latach 90., a Gonzalez Yague przeprowadził się z matką do Hiszpanii.

Czytaj też: Szef KRRiT chce, żeby strukturę właścicielską TVN zbadał międzynarodowy wykonawca

Obrońca Hiszpana, mec. Bartosz Rogala, który odwołuje się od kolejnych decyzji o przedłużeniu aresztu, uważa, że sprawa trafi do sądu w połowie bieżącego roku.

We wrześniu 2022 do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga Gonzaleza. Dziennikarz twierdzi, że jest przetrzymywany w rygorze dla więźniów szczególnie niebezpiecznych, co oznacza zamknięcie w izolatce i wyprowadzanie na spacery wyłącznie w kajdankach. Ma też ograniczone widzenia – z żoną zobaczył się dopiero w listopadzie ubiegłego roku, po dziewięciu miesiącach od zatrzymania.

W obronie zatrzymanego stanęły organizacje dziennikarskie: Reporterzy bez Granic, Związek Dziennikarzy w Hiszpanii (UGT), Federacja Hiszpańskich Stowarzyszeń Dziennikarzy, Federacja Służb Obywatelskich i hiszpańska Federacja Związków Dziennikarzy (FeSP). Wszystkie podkreślają w oświadczeniach, że przetrzymywanie dziennikarza bez procesu przez rok powinno nie mieć miejsca w państwie, które jest członkiem Unii Europejskiej.

Czytaj też: Nowy „Press”: Wiśniewska na zimno, Pawlikowska prowokuje, Pereira ma zadania

(PAR, 04.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.