Temat: film

Dział: KINO

Dodano: Luty 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Avatar 2" wyprzedził "Titanica" i jest trzecim najbardziej dochodowym filmem w historii

Trzecia część "Avatara" ma zadebiutować w grudniu 2024 roku (screen: YouTube/Avatar)

"Avatar: Istota wody" wyprzedził film "Titanic", także reżyserowany przez Jamesa Camerona, i awansował do czołowej trójki najbardziej dochodowych kinowych produkcji wszech czasów. Kontynuacja "Avatara", hitu science fiction z 2009 roku, zarobiła na świecie już 2,2433 mld dol. "Titanic" – 2,2428.

"The Way of Water" ustępuje tylko "Avatarowi" (2,92 mld dol.) i "Avengers: Koniec gry" (2,7 mld dol.). James Cameron, jedyny twórca trzech filmów, które zarobiły co najmniej 2 mld dol. brutto, wyreżyserował pierwszy, trzeci i czwarty najbardziej dochodowy film w historii. Na ekranach Imax przekroczył 250 mln dol. 

Czytaj też: "Na Zachodzie bez zmian" z siedmioma nagrodami BAFTA. Wieczór Netflixa w Londynie

Poza Stanami Zjednoczonymi najnowszy hit Camerona zarobił na razie 1,585 mld dol. Pod względem sprzedaży biletów za granicą ustępuje tylko "Avatarowi" (2,1 mld dol.) i "Avengers: Koniec gry" (1,9 mld dol.). Z okazji 25-lecia premiery do kin ponownie trafił "Titanic".

Wyróżniające się rynki to Chiny (242 mln dol.), Francja (144 mln), Niemcy (135 mln ) i Korea Płd. (106 mln). "Avatar: Istota wody" jest najbardziej dochodowym filmem w ponad 20 krajach, w tym we Francji, Niemczech, Austrii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Węgrzech, Łotwie, Libanie, Litwie, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kambodży, Mongolii, Nowej Zelandii, Kolumbii i Puerto Rico.

Disney i 20th Century wydały ok. 460 mln dol. na produkcję i promocję "The Way of Water", jednego z najdroższych filmów w historii. Długo opóźniana kontynuacja "Avatara" pojawiła się na dużym ekranie w grudniu ub.r. i przez 10 kolejnych tygodni utrzymywała się w pierwszej piątce list przebojów.

Czytaj też: CNN odsuwa prezentera porannego programu za seksistowski komentarz

Trzecia część "Avatara" ma zadebiutować w grudniu 2024 roku. Czwarta i piąta  planowane są na kolejne lata.

(MAC, 21.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.