Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP i Polskie Radio coraz więcej czasu dają politykom PiS i obozu władzy

W czwartym kwartale 2022 roku TVP wyemitowała ponad 290 godz. programów z udziałem polityków (fot. Jakub Kamiński/East News)

W czwartym kwartale 2022 roku czas poświęcony w TVP i Polskim Radiu na wypowiedzi polityków zdominowali członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz ich sojusznicy.

Z danych nadesłanych do KRRiT przez nadawcę, a udostępnionych przez członka Rady prof. Tadeusza Kowalskiego wynika, że w czwartym kwartale w programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej na przedstawienie stanowisk koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań oraz prezentację stanowisk kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałkini Sejmu Elżbiety Witek przeznaczono łącznie 80 proc. czasu poświęconego wszystkim politykom (wzrost z 77 proc. w trzecim kwartale). Prawo i Sprawiedliwość oraz powiązani z tą partią politycy, w tym z obozu rządowego, mieli w czwartym kwartale 71 proc. czasu (wzrost z 65,9 proc.), Solidarna Polska i jej politycy 6 proc. (spadek z 8,7 proc.), Partia Republikańska i jej przedstawiciele – 2 proc. (wzrost z 1,3 proc.), a Kukiz’15 – 1 proc. (spadek z 1,1 proc.).

Czytaj też: Eksperci o współpracy TVP z Polska Press: wysokie koszty sprawniejszej machiny propagandowej

Z kolei na przedstawienie stanowisk opozycyjnych partii politycznych oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nadawca publiczny przeznaczył w czwartym kwartale br., łącznie 20 proc. czasu dla wszystkich partii i polityków (spadek z 23 proc.). Platforma Obywatelska i marszałek Senatu mieli łącznie 8 proc. czasu (spadek z 10,9 proc.),  Nowa Lewica – 5 proc. (spadek z 5,1 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe – 5 proc. (wzrost z 4,4 proc.), Polska2050 Szymona Hołowni – 1 proc. (spadek z 1,1 proc.).

W czwartym kwartale 2022 roku TVP wyemitowała ok. 290 godz. programów z udziałem polityków (wzrost z 278 godz. w trzecim kwartale).

Z kolei w Polskim Radiu w czwartym kwartale na przedstawienie stanowisk koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań przeznaczono łącznie 71 proc. czasu poświęconego wszystkim politykom (brak upublicznionych danych za sam trzeci kwartał, w pierwszych trzech kwartałach było to 65 proc.). Prawo i Sprawiedliwość oraz powiązani z nim politycy, w tym z obozu rządowego, mieli w czwartym kwartale 69 proc. czasu, Solidarna Polska i jej politycy – 0 proc., a Partia Republikańska i jej przedstawiciele – 2 proc.

Czytaj też: W TVP 3 regionalne serwisy co godzinę, będzie też współpraca z radiową Trójką

Z kolei na przedstawienie stanowisk opozycyjnych partii politycznych nadawca publiczny przeznaczył w czwartym kwartale br. łącznie 29 proc. czasu dla wszystkich partii i polityków (w pierwszych trzech kwartałach – 35 proc.). Platforma Obywatelska miała 8 proc. czasu, Nowa Lewica – 9 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe – 8 proc., a  Polska2050 Szymona Hołowni – 2 proc.

W czwartym kwartale 2022 roku Polskie Radio wyemitowało ok. 150 godz. programów z udziałem polityków.

Czytaj też: Szef KRRiT od początku kadencji nie spotkał się z rynkiem. "Nie ma żadnego dialogu"

(MNIE, 11.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.