Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Luty 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szabolcs Panyi dołącza do zespołu portalu VSquare Fundacji Reporterów

"Wejście na stałe do zespołu VSquare to dla mnie powrót do domu" - komentuje Szabolcs Panyi (Fot. materiały prasowe)

Szabolcs Panyi, wielokrotnie nagradzany węgierski dziennikarz, będzie odpowiedzialny za śledztwa dotyczące Europy Środkowej w portalu VSquare, regionalnym medium Fundacji Reporterów. Panyi ujawnił ataki oprogramowaniem szpiegującym Pegasus na dziennikarzy i opozycję – sam był inwigilowany przez węgierski rząd.

"Wejście na stałe do zespołu VSquare to dla mnie powrót do domu. Współtworzenie tego projektu sześć lat temu było dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Przez te lata odnieśliśmy wiele sukcesów i publikowaliśmy ważne śledztwa. To, co cenię najbardziej, to wyjątkowy duch współpracy, który VSquare rozwija między reporterami z Europy Centralnej" – komentuje. Szabolcs Panyi. "Teraz, gdy Rosja toczy brutalną wojnę w Ukrainie, a nasze społeczeństwa stoją przed podobnymi wyzwaniami, nadszedł czas na nowy rozdział i wykorzystanie potencjału „cross-border journalism" – dodaje dziennikarz.

Czytaj też: Andrzej Poczobut skazany na 8 lat. Na Białorusi są trzy typy kolonii karnej

VSquare to anglojęzyczne medium wydawane przez Fundację Reporterów, w którym publikowane są dziennikarskie śledztwa z Europy Środkowej (Fundacja wydaje też po polsku magazyn Frontstory.pl).

"Środkowoeuropejska perspektywa na rosyjskie zagrożenie zyskuje nową uwagę, pojawiają się nowe wyzwania dla regionu. Szabolcs Panyi od lat skutecznie demaskuje rosyjskie wpływy na Węgrzech i w regionie" – wyjaśnia Anna Gielewska, szefowa VSquare. 

Szabolcs Panyi w latach 2013-2018 był redaktorem i reporterem politycznym w Index.hu, największym w tym czasie, niezależnym portalu informacyjnym. W 2017 roku współpracował przy uruchomieniu serwisu VSquare, w którym mi.n. opublikował tekst o rosyjskich wątkach przy przetargu na metro w Budapeszcie (za co w 2018 roku został nominowany do European Press Prize). W latach 2017-2018 Panyi był stypendystą Fulbrighta na Arizona State University (studiował dziennikarstwo śledcze).

Czytaj też: Była dziennikarka PAP Anna Kisicka nieprawomocnie wygrała w sądzie ze swoją dawną redakcją

W 2018 roku Szabolcs Panyi dołączył do dziennikarskiego centrum non-profit Direkt36.hu, jednej z organizacji partnerskich VSquare. W 2019 roku, podczas pracy nad śledztwem dotyczącym Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego, węgierski rząd potajemnie inwigilował go za pomocą oprogramowania Pegasus. W 2021 roku Szabolcs Panyi był ponownie nominowany do European Press Prize za tekst o relacjach między niemiecką i węgierską elitą polityczną-gospodarczą. Uczestniczył w dziennikarskim Projekcie Pegasus – ujawnił systematyczne, szpiegowskie ataki na węgierskich dziennikarzy, właścicieli mediów, prawników i polityków. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Transparency-Soma za dziennikarstwo śledcze.

Poza prowadzeniem śledztw VSquare, Szabolcs nadal będzie współpracował z Direkt36 na Węgrzech.

Czytaj też: W TVP 3 regionalne serwisy co godzinę, będzie też współpraca z radiową Trójką

(KOZ, 10.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.