Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Getty Images oskarża sztuczną inteligencję o wykorzystanie ponad 12 mln zdjęć

Getty Images zarzuca firmie z branży AI m.in. naruszenie praw autorskich (screen: gettyimages.com)

Dostawca zdjęć stockowych Getty Images pozwał firmę Stability AI Inc. zajmującą się sztuczną inteligencją, oskarżając ją o niewłaściwe wykorzystanie ponad 12 mln zdjęć do obsługi systemu generowania obrazów Stable Diffusion AI.

Pozew złożony w sądzie federalnym w Delaware jest następstwem oddzielnej sprawy Getty Images przeciwko Stability w Wielkiej Brytanii. Także powiązanej skargi zbiorowej złożonej przez artystów z Kalifornii przeciwko Stability i innym firmom z szybko rozwijającej się dziedziny sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Założyciel Spotify otworzył przychodnię i chce skanować ludzi

Firma Stability AI z siedzibą w Londynie stworzyła w sierpniu Stable Diffusion, oparty na sztucznej inteligencji system do generowania obrazów oraz generator obrazów DreamStudio. Firma ogłosiła w październiku, że zebrała ponad 100 mln dol. finansowania i została wyceniona na 1 mld dol.

Agencja Getty Images oskarżyła Stability o kopiowanie milionów zdjęć bez licencji i wykorzystywanie ich dla Stable Diffusion. Getty dowodzi, że jej zdjęcia są szczególnie cenne w szkoleniu AI ze względu na ich jakość obrazu, różnorodność tematyki i szczegółowe metadane.

W pozwie agencja zarzuca również Stability naruszenie znaków towarowych, powołując się na obrazy generowane przez system sztucznej inteligencji ze znakiem wodnym Getty, który może wprowadzać konsumentów w błąd.

Getty Images żąda odszkodowania, ale nie wiadomo, o jaką kwotę może chodzić.

Czytaj też: Google szykuje odpowiedź na ChatGPT. Wprowadzi własnego chatbota

(MAC, 07.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.