Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Do dwóch lat więzienia dla szefów koncernów technologicznych za brak bezpieczeństwa dla dzieci w internecie

Izba Gmin zaprezentowała w sprawie internetu bardzo zdecydowane stanowisko (fot. Wikimedia Commons/UK Parliament)

Szefowie koncernów technologicznych będą mogli trafić do więzienia, jeśli ich platformy nie zadbają o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Brytyjski rząd musiał zgodzić się na tego rodzaju zaostrzenie przepisów.

Premier Rishi Sunak przegrał głosowanie w Izbie Gmin we wtorek po tym, jak 50 konserwatywnych posłów i główna partia opozycyjna oznajmiły, że poprą kolejną poprawkę do długo opóźnianej ustawy o bezpieczeństwie w internecie. Przegłosowana została poprawka proponująca do dwóch lat więzienia dla szefów koncernów technologicznych w przypadkach, gdy na ich platformach środki zabezpieczające przed wykorzystywaniem dzieci w internecie okażą się niewystarczające.

Michelle Donelan, brytyjska minister kultury i cyfryzacji, poinformowała w pisemnym oświadczeniu skierowanym do parlamentu, że rząd zgodził się na zmiany w ustawodawstwie. Tak, aby dyrektorzy mogli trafić do więzienia, jeśli "zignorują nowe zasady lub będą w tym celu działać w zmowie”.

Czytaj też: Nielsen: z globalnych platform streamingowych korzysta prawie 40 proc. Polaków

To już trzeci raz, kiedy Sunak, który teoretycznie ma większość 67 głosów, ustępuje w obliczu podobnych buntów w parlamencie, odkąd objął urząd w październiku. Wcześniej ustępował w sprawach mieszkaniowych i w kwestiach dotyczących lądowych farm wiatrowych.

Firmy mogą też zostać ukarane grzywnami w wysokości do 10 proc. obrotu, jeśli nie podejmą działań w celu usunięcia nielegalnych treści lub ograniczenia dostępu do nich nieletnich.

(MAC, 18.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.