Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC krytykuje postępowanie przewodniczącego KRRiT w sprawie ukarania TVN

W sprawie ukarania TVN przewodniczący Maciej Świrski działa sam, a pozostali członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie otrzymali dotychczas dokumentów w tej sprawie (fot. Piotr Molęcki/East News)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT, o rzetelne wykonywanie ustawowych zadań i respektowanie standardów wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Apel fundacji ma związek z wszczęciem przez przewodniczącego Krajowej Rady postępowania w sprawie ukarania nadawcy TVN za reportaż "Siła kłamstwa".

W "Sile kłamstwa" jej autor Piotr Świerczek dowodzi, że podkomisja Antoniego Macierewicza z PiS ukryła materiały niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku. Za ten reportaż dziennikarz otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze.

Czytaj też: TVN 24 liderem kanałów informacyjnych w 2022 roku

Jak podkreśliła w komunikacie Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wszczęcie przez przewodniczącego KRRiT postępowania w sprawie ukarania nadawcy mogło mieć w rzeczywistości na celu wywołanie tzw. efektu mrożącego, czyli mogło stanowić próbę zniechęcenia mediów do krytycznego przyglądania się działalności tzw. podkomisji smoleńskiej.

Przypomniano, że postępowanie oparto na ogólnych przesłankach, a szef KRRiT nie przedstawił bliżej powodów zainicjowania przez niego postępowania, tj. elementów reportażu, które miałyby stanowić naruszenie prawa.

Jak przypomniano, ustawa z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji nie zna pojęcia "propagowania nieprawdziwych informacji", na które powołuje się w tej sprawie szef Krajowej Rady. "Nie wydaje się, by jakakolwiek norma prawna przyznawała przewodniczącemu KRRiT kompetencje do badania, czy audycja wyemitowana przez prywatnego nadawcę »propagowała nieprawdziwe informacje«, a tym bardziej do nakładania kar w oparciu o takie przesłanki" – napisano.

Czytaj też: Maciej Świrski tymczasowo kieruje pracami Krajowego Instytutu Mediów

Jak informowaliśmy, w sprawie ukarania TVN przewodniczący Maciej Świrski działa sam, a pozostali członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie otrzymali dotychczas dokumentów w tej sprawie. W środę zażądali ich udostępnienia. Szef KRRiT Maciej Świrski doczekał się krytyki nawet ze strony Marzeny Paczuskiej, powołanej do Rady przez Prezydenta RP.

Kara, którą przewodniczący Maciej Świrski może nałożyć na TVN, to maksymalnie prawie 1 mln zł.

Czytaj też: Korespondentka Polsat News w Brukseli zniknęła z anteny. Zaprzecza, że odchodzi

(MNIE, 13.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.