Temat: Grand Press

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda Grand Press Digital trafi do ukraińskich dziennikarzy

Wojciech Cieśla w imieniu Frontstory.pl przekazał nagrodę ukraińskim dziennikarzom (fot. Fundacja Reporterów)

Kolektyw Fundacji Reporterów wydający Frontstory.pl zdecydował się przekazać swoją nagrodę Grand Press ukraińskiemu centrum dziennikarstwa śledczego Slidstvo.Info.

"Dostaliśmy nagrodę za pierwsze w Polsce medium nowoczesnego dziennikarstwa śledczego. Bardzo się z niej cieszymy – a pieniądze z nagrody przekazujemy na wspieranie dziennikarzy tam, gdzie tego najbardziej potrzebują. 10 tys. zł trafi do ukraińskiego centrum dziennikarstwa śledczego Slidstvo.Info, które dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie. Slidstvo.Info jest naszym partnerem, a także częścią międzynarodowej sieci OCCRP, do której należymy. Znamy ludzi, którzy je prowadzą, publikujemy ich teksty na Frontstory.pl i wiemy, że to dobrze wydane pieniądze" – poinformowali reporterzy.

Czytaj też: Szymon Jadczak Dziennikarzem Roku 2022. Nagrody Grand Press rozdane

Wojciech Cieśla, prezes Fundacji Reporterów, napisał m.in. w oświadczeniu: "Uważamy, że dziennikarstwo ma kluczową rolę w tropieniu i tłumaczeniu zorganizowanej dezinformacji. W patrzeniu na ręce rządzącym, politykom – ale także big techom i ich algorytmom. Ich władza nad naszym patrzeniem na świat jest coraz większa – a dziennikarze są od tego, żeby każdą władzę sprawdzać. Dlatego dalej będziemy śledzić kampanie dezinformacyjne. Apelujemy przy okazji do firmy Meta, fundatora nagrody, by realnie wspierała dziennikarstwo i nie zamykała dostępu do danych oraz narzędzi analitycznych przed dziennikarzami, watchdogami i środowiskiem akademickim. A także – by algorytmy skuteczniej wspierały jakościowe treści i media na platformach społecznościowych". I dodał: "Warunki do robienia jakościowego dziennikarstwa stają się coraz trudniejsze, ale wszystkie nominacje w tej kategorii pokazują, że niektórym wciąż się chce i robią swoje. I dobrze: potrzebujemy niezależnego, rzetelnego dziennikarstwa, jako obywatele mamy prawo do przejrzystego życia publicznego".

Nagrodą Grand Press Digital redakcja "Press" honoruje redakcje, organizacje, osoby, które przyspieszają rewolucję cyfrową w mediach. W ubiegłych latach laureatami nagrody byli: Michał Pol, „Dziennik Zachodni”, Vadim Makarenko, Jarosław Kuźniar, Outriders, Onet.pl, Konkret24, Newonce i – w zeszłym roku – Radio 357.

Czytaj też: Grand Press 2022 od kulis. Tam zawsze sporo się dzieje. Zobaczcie zdjęcia

(PAR, 19.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.