Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 09, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukraina, Putin, wojna w Ukrainie – czego szukaliśmy w Google w tym roku

Obraz prawdziwych problemów Polaków: w kategorii "Gdzie...?" na piąte miejsce trafiło zapytanie "Gdzie kupić węgiel?". W kategorii "Jak...?" również na piątym miejscu – "Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy?" (screen: Google)

Google opublikowało zestawienia najpopularniejszych zapytań dla poszczególnych krajów. W Polsce dominowała tematyka związana z wojną w Ukrainie i kryzysem.

"Ukraina", "Putin" i "wojna w Ukrainie" te trzy zapytania zyskiwały najszybciej na popularności wśród wszystkich zadanych przez Polaków w 2022 roku. "Rosja" znalazła się na piątym miejscu tej listy, poprzedzona przez "PGG", czyli Polską Grupę Górniczą, która cieszyła się w tym roku wyjątkowym zainteresowaniem ze względu na kłopoty ze sprzedażą węgla.

Czytaj też: Już rok TK mrozi sprawę dotyczącą dostępu do informacji publicznej. "Władzy to pasuje"

Temat Ukrainy i wojny w Ukrainie pojawia się też w innych kategoriach. Jest na pierwszych miejscach w kategorii koncertów (koncert dla Ukrainy), w kategorii "Jak...?" (Jak pomóc Ukrainie?), "Ile kosztuje...?" (Ile kosztuje rubel?) i na trzecim w kategorii "Kiedy...?" (Kiedy koniec wojny w Ukrainie?). Powiązane z tematyką wojenną były też zapytania "Co to jest NATO?" i "Co to jest sankcja?" – trzecie i czwarte miejsce w kategorii "Co to jest...?" oraz "kryzys w Rosji", piąte miejsce w kategorii "Kryzys".

Sam kryzys to kolejna grupa zapytań obrazująca zainteresowania Polaków. W kategorii "Gdzie...?" na piąte miejsce trafiło zapytanie "Gdzie kupić węgiel?". W kategorii "Jak...?" również na piątym miejscu – "Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy?". W kategorii "Ile kosztuje...?" – na piątym – "Ile kosztuje baryłka ropy?". Kryzysy energetyczny i gospodarczy zajęły dwa pierwsze miejsca w kategorii "Kryzys" a "zmiany w Polskim Ładzie" i "zmiany w dodatku węglowym" odpowiednio 1 i 3 miejsce w kategorii "Zmiany".

Czytaj też: Kinga Jasionowska zwolniona z TVP Katowice. Komisja antymobbingowa zakończyła przesłuchania

Rok 2022 był kolejnym rokiem pandemii. Polacy pytali Google "Gdzie kupić test na covid?" (3. miejsce kategorii "Gdzie...?"), "Kiedy bez maseczek?" i "Kiedy zdalne?" – (2. i 4. miejsce w "Kiedy...?"), "Ile kosztuje test na covid w aptece?" (2. miejsce w "Ile kosztuje...?"), aż wreszcie "zmiany w kwarantannie" i zmiany w edukacji domowej" (2. i 5. w "Zmiany").

Ale nie samymi wojnami i kryzysami wyszukiwarka Google żyła. Co prawda w kategorii "Ludzie" Polacy pytali o Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego (1. i 3. miejsce), ale pozostałe zapytania to Rafalala, Lanberry i Amber Heard. W kategorii filmów częściej niż obcym, interesowaliśmy się polskimi produkcjami, pytając o "Jak pokochałam gangstera", "Furiozę" i "Gierka" (1., 2. i 4. miejsce). Wśród seriali "Wielka woda" przegrała w liczbie zapytań tylko z amerykańskim "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera".

Natomiast nikt nie zgadłby, co najbardziej interesowało Polaków w kategorii "Kiedy...?". Tu na pierwszym miejscu znalazło się zapytanie "Kiedy usuną TikToka".

Czytaj też: Barbara Kurdej-Szatan w promocji świątecznej oferty Wyborcza.pl. Wrócił temat jej wpisu o straży granicznej

(PAR, 09.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.