Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ogórek i Ziemkiewicz będą apelować od wyroku skazującego ich na grzywny

Rafał Ziemkiewicz i Magdalena Ogórek zostali skazani na grzywnę po 10 tys. zł (col. PAR)

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza na grzywny po 10 tys. zł za zniesławienie psychoterapeutki i aktywistki Elżbiety Podleśnej. Wyrok nie jest prawomocny, a skazani zapowiadają apelację.

W lutym 2019 roku w programie "W tyle wizji" na antenie TVP Info Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz sugerowali, że Elżbieta Podleśna, która jest psychoterapeutką, wykorzystuje terapie, które prowadzi, do agitacji politycznej. Podleśna uznała to za podważanie zaufania do jej kompetencji zawodowych i wniosła oskarżenie z art. 212 k.k. Oskarżeni w obronie powoływali się na wolność słowa i satyryczny charakter programu.

We wtorek sąd uznał, że psychoterapeuta to zawód zaufania publicznego, podlega więc szczególnej ochronie, a wypowiedzi, które padły na antenie, faktycznie to zaufanie podważają.

- Wszyscy znamy konstytucję, która gwarantuje wolność słowa. Moim zdaniem sędzia dokonała oceny, a nie interpretacji prawa. Swoim wyrokiem wyznaczyła subiektywnie pojmowane granice satyry - komentuje Magdalena Ogórek. - W naszym programie satyrycznym padło proste sformułowanie, że Towarzystwo Psychologiczne powinno przyjrzeć się pani Podleśnej, a sąd uznaje, że to jest przekroczenie granic satyry. W którym miejscu owa granica satyry została przekroczona? To, co wydarzyło się w sądzie, to absolutna cenzura - dodaje Ogórek.

Wyrok nie jest prawomocny. Magdalena Ogórek zapowiada, że ona i Rafał Ziemkiewicz będą wnosić apelację.

(PAR, 08.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.