Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś w „Dzienniku Wschodnim” pierwsze spotkanie z nowym właścicielem i prezentacja naczelnego

Agnieszka Mazuś i Krzysztof Wiejak stracili swoje stanowiska w "Dzienniku Wschodnim" (fot. arc/materiały prasowe)

W poniedziałek z dziennikarzami lubelskiego "Dziennika Wschodniego" spotka się nowy zarząd spółki. Wtedy prawdopodobnie poznają nowego redaktora naczelnego gazety.

Mniejszościowe udziały w spółce Corner Media, wydającej do tej pory "Dziennik Wschodni", zostały kupione przez spółkę Maxima Media z Lublina. Spółka o kapitale 5 tys. zł (według KRS) należy do lubelskiego przedsiębiorcy Wojciecha Nowaka, właściciela firmy Sigma Inkaso. Powstała w 2019 roku, ale do tej pory nie zajmowała się działalnością wydawniczą.

Czytaj też: Prokuratura wzywa Mikołajewską w roli świadka. Chodzi o tekst dotyczący Daniela Obajtka

"Przedstawiciel spółki Maxima Media twierdził, że negocjuje zakup naszych udziałów w imieniu polskiego przedsiębiorcy działającego w branży medialnej" – poinformował Paweł Buczkowski, dotychczas członek jednoosobowego zarządu i zastępca redaktora naczelnego.

Okazało się jednak, że o przejęciu dziennika przez dużego gracza nie ma już mowy. Pierwszą decyzją personalną nowego zarządu było odwołanie ze stanowisk redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka i jego zastępczyni – Agnieszki Mazuś.

– Nadal pracuję, ale – prawdę mówiąc – w każdej chwili spodziewam się wypowiedzenia – mówi "Presserwisowi" Agnieszka Mazuś, która w "DW" pracuje od 18 lat, była to jej pierwsza praca. Mazuś przyznaje, że sytuacja finansowa "Dziennika" była w ostatnich miesiącach coraz trudniejsza. – Liczyliśmy się z tym, że w perspektywie miesiąca czy dwóch będziemy musieli tytuł zamknąć. Na razie mamy zapowiedź nowych właścicieli, że gazeta nadal będzie się ukazywać.

Czytaj też: Piotr Najsztub ma mieć niepolityczny podcast w jednym z serwisów internetowych

Zastanawia się jednak, w jakim kształcie i jaką politykę wobec treści będzie miał nowy właściciel. Zastrzega też, że dziennikarze nie będą chcieli pisać dobrze o deweloperach czy milczeć na niewygodne tematy.

Podobnie w swoim poście na Facebooku napisał Paweł Buczkowski: "Wczoraj usłyszałem bardzo miłe słowa o Dzienniku Wschodnim. I to od osoby z instytucji, która niekoniecznie miała z nami lekko. Usłyszałem, że nas lubi, bo nie kłamiemy. Chciałbym aby Dziennik nadal nie kłamał. Ani nie milczał wtedy, kiedy trzeba mówić głośno".

Agnieszka Mazuś i Krzysztof Wiejak już raz, w lutym 2021 roku, stracili swoje stanowiska w redakcji. Stało się to podczas sporu z większościowym udziałowcem Corner Media Tomaszem Kalinowskim, kiedy spółką zarządzał likwidator. Zostali przywróceni do pracy w listopadzie 2021 roku. W kwietniu 2022 roku Sąd Rejonowy Lublin-Wschód zdecydował, że rozwiązanie spółki Corner Media, o które wnioskował Kalinowski, nie będzie potrzebne.

Czytaj też: Policja prowadzi dochodzenie w sprawie przerwania spotkania z Oksaną Zabużko

Wśród dziennikarzy krąży przypuszczenie, że nowym naczelnym "Dziennika" może zostać Paweł Puzio, były dziennikarz motoryzacyjny redakcji, który po zwolnieniu Wiejaka przez trzy tygodnie zarządzał gazetą. Odszedł z "DW" na dzień przed jego powrotem.

W związku z inflacją i wzrostem kosztów "DW" podnosił w tym roku dwukrotnie cenę egzemplarzową. Wydanie poniedziałkowe "Dziennika Wschodniego" zdrożało z 3,20 do 3,50 zł, wydania wtorkowe, środowe i czwartkowe – z 3 do 3,30 zł, a numery weekendowe – z 3,80 do 4 zł. W lipcu z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej spółki "DW" zwolnił Macieja Kaczanowskiego, fotoreportera z blisko trzydziestoletnim stażem w gazecie i finalistą konkursu Grand Press Photo (2005, 2008, 2011, 2015). Pracę stracił też wtedy jeden z grafików.

W drugim kwartale 2022 roku "Dziennik Wschodni" sprzedawał się średnio na poziomie 2300 egz. (dane: PBC). Spośród wszystkich dzienników regionalnych w Polsce daje to "DW" jedno z ostatnich miejsc. Mimo to "Dziennik Wschodni" wygrywał na lubelskim rynku z bezpośrednim konkurentem. "Kurier Lubelski" (Polska Press) sprzedawał bowiem jeszcze mniej. Według danych Polskich Badań Czytelnictwa za trzeci kwartał 2022 – średnio 1663 egz.

Czytaj też: Autor memów w Sekcji Gimnastycznej szuka wsparcia, bo stracił pracę

(PAR, 28.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.