Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z "Faktem" żegna się część dziennikarzy oddziałów regionalnych

Po decyzji o zlikwidowaniu lokalnych stron w codziennych wydaniach "Faktu" mocno okrojone strony z regionów ukazały się w czwartek tylko w Katowicach i Poznaniu

Zwolnienia w grupie Ringer Axel Springer Polska dotykają również dziennikarzy "Faktu". Dziennik zlikwidował większość swoich stron regionalnych – od wczoraj ukazują się one tylko w Katowicach i Poznaniu i tylko w czwartki i piątki. Wraz z likwidacją stron nastąpiły redukcje etatów.

Jak dowiedział się "Presserwis", z "Faktu" odchodzi m.in. Agnieszka Kaszuba, dziennikarka białostockiego oddziału gazety i działu politycznego.

Mocno okrojone strony z regionów

Dziennikarce zaproponowano obniżenie pensji, lecz odrzuciła tę ofertę i zdecydowała się na odejście z odprawą.

Czytaj też: "Przegląd Sportowy" likwiduje etaty. "To nie zwolnienia". Dziennikarze przejdą na własny rozrachunek

Odchodzą również dziennikarze z Krakowa, pozostaje jeden autor, korespondent. Szef wrocławskiego oddziału dziennika Michał Chmielewski przechodzi do pracy w Warszawie (przygotowywał teksty do wydania "Fakt Historia"). W Gdańsku nie było cięć, odbyły się wcześniej, teraz pracuje tam tylko jeden korespondent.

W redakcji katowickiej pozostaną dwie dziennikarki: Renata Cius-Rassek i Aleksandra Ratajczak-Mańka. Zachowają też swoje wynagrodzenia. 

Po decyzji o zlikwidowaniu lokalnych stron w codziennych wydaniach "Faktu" mocno okrojone strony z regionów ukazały się w czwartek tylko w Katowicach i Poznaniu. To jedna trzecia strony z depeszami i dwoma zdjęciami, reszta jest zajęta przez reklamy.

RASP: "Wzmacniamy treści ogólnopolskie"

Agnieszka Skrzypek-Makowska z biura prasowego RAS Polska przyznała, że wydawnictwo musiało się pożegnać z częścią dziennikarzy pracujących w lokalnych oddziałach. – Większości dziennikarzy złożyliśmy jednak propozycję pozostania w redakcji na niezmienionych warunkach finansowych. Tym samym wzmacniamy treści ogólnopolskie w głównym grzbiecie "Faktu" oraz w Fakt.pl – poinformowała "Presserwis".

Czytaj też: „Dziennik Wschodni” w nowych rękach, odwołano naczelnego

Poza 101 oficjalnie zwolnionymi pracownikami RAS Polska w niepewności pozostaje kilkunastu współpracujących z "Faktem" fotoreporterów – dowiedział się nieoficjalnie "Presserwis". – Nikt nam nic nie powiedział, dostaliśmy tylko oficjalny komunikat – mówi jeden z fotoreporterów robiących zdjęcia dla tabloidu. Dodaje, że fotoreporterzy pracują w "Fakcie" na podstawie umów o świadczenie usług, nie mają więc żadnych praw pracowniczych. 

Według PBC w trzecim kwartale 2022 roku "Fakt" był polskim liderem sprzedaży codziennej prasy drukowanej, z wynikiem 132,3 tys. egzemplarzy. Na drugim miejscu był "Super Express" ze sprzedażą na poziomie 76 tys. egzemplarzy, trzecia była "Gazeta Wyborcza", ze sprzedażą wynoszącą 45,8 tys. egzemplarzy.

Czytaj też: Radio RMF24 promowane kampanią pod hasłem "Jedno studio, różne poglądy!"

(PAR, 25.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.