Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czarny piątek w mediach. Agora, Burda i RASP ogłaszają zwolnienia

W trzech wydawnictwach ogłoszono dziś zamiary redukcji załogi (fot. Piotr Molęcki/East News, fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Czarny piątek na rynku mediów. Trzy duże wydawnictwa ogłosiły, że będą zwalniać pracowników i redukować zespoły dziennikarskie. Agora zwolni 5 procent załogi, Burda Media Polska zamyka co najmniej cztery tytuły, w tym „Claudię”, a Ringier Axel Springer Polska tnie 8 procent z grona etatowych pracowników. Po dzisiejszych decyzjach pracę straci około 250 osób.

Agora tłumaczy, ze przyczyną zwolnień grupowych jest "dążenie do podniesienia efektywności procesów funkcjonujących w spółce oraz redukcja kosztów działalności".

"Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki" - podano.

Zwolnionych ma zostać 84 pracowników, czyli 5,9 proc. wszystkich zatrudnionych.

"Spółka przeprowadzi te zmiany z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań osłonowych i wspierających" - podkreślono.

Tymczasem zarząd Burda Media Polska ogłosił zamknięcie drukowanych magazynów z segmentów: poradniki, ogród, kulinaria, crafting, true stories (np. "Claudia" czy "Dobre Rady") oraz "Party" i "Sielskie Życie". Zmiany będą wiązały się ze zwolnieniami.

Burda Media Polska tłumaczy, że skoncentruje się teraz na produktach digitalowych z segmentu luxury & lifestyle i dalszym rozwoju w Polsce przede wszystkim internetowego portfolio w tym obszarze.

Spółka zdecydowała, że w 2023 w obszarze print pozostaną w jej portfolio tylko magazyny "wspierające rozwój produktów digitalowych", tj. "Elle", "Elle Decoration", "Glamour", "Viva" i "National Geographic".

Jak podano w komunikacie, zmiany wiążą się z redukcjami zatrudnienia, a zarząd spółki "pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników".

Z kolei organizacje związkowe działające w Ringier Axel Springer Polska zawarły z władzami firmy porozumienie dotyczące zwolnień grupowych. "Ochrona miejsc pracy jest naszym priorytetem i trudno było nam przyjąć decyzję o planowanych zwolnieniach. Zdecydowaliśmy się jednak przystąpić do rozmów, by uzgodnić jak najlepsze dla pracowników warunki" - tłumaczą związkowcy.

Zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób. Na oszczędnościach ucierpią redakcje VOD.pl, Literia.pl i "Auto Świat" – w tych dwóch pierwszych przypadkach koncern podjął decyzję o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności serwisów. W związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat". Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który ma się ukazywać dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki.

Pracownicy zwalniani za porozumieniem stron otrzymają odprawy w wysokościach trzy-, pięcio-, siedmio- lub ośmiomiesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, odpowiednio: do dwóch lat, od dwóch do ośmiu lat, od ośmiu do dwunastu lat i powyżej 12 lat. Zostaną też objęci pomocą psychologiczną, doradczą i prawną.

(MAT, 28.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.