Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związki zawodowe porozumiały się z RASP w sprawie zwolnień grupowych

Według RAS Polska, zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Organizacje związkowe działające w Ringier Axel Springer Polska zawarły z władzami firmy porozumienie dotyczące zwolnień grupowych.

Rozmowy z władzami RASP trwały 16 dni i składały się z pięciu tur.

"Ochrona miejsc pracy jest naszym priorytetem i trudno było nam przyjąć decyzję o planowanych zwolnieniach. Zdecydowaliśmy się jednak przystąpić do rozmów, by uzgodnić jak najlepsze dla pracowników warunki" - tłumaczą związkowcy.

Jak wyjaśniają, walczyli o to, aby zawarte w porozumieniu zapisy były "zdecydowanie lepsze niż przewidziane przez prawo minimum" i korzystniejsze od tych, które ustalono przy ostatnich grupowych zwolnieniach, dwa lata temu. Tłumaczą to m.in. galopującą inflacją.

"Wielokrotnie postulowaliśmy też zmniejszenie skali zwolnień, nie spotkaliśmy się tu jednak ze zrozumieniem. Wierzymy, że to, co udało nam się uzgodnić, to najlepsze warunki, jakie mogliśmy osiągnąć w obecnej sytuacji" - tłumaczą związkowcy.

Czytaj też: "Sport", korzystając z problemów "Przeglądu Sportowego", powiększy zasięg o Kraków

Pracownicy zwalniani za porozumieniem stron otrzymają odprawy w wysokościach trzy-, pięcio-, siedmio- lub ośmiomiesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, odpowiednio: do dwóch lat, od dwóch do ośmiu lat, od ośmiu do dwunastu lat i powyżej 12 lat. Zostaną też objęci pomocą psychologiczną, doradczą i prawną.

Ponadto firma przekaże 200 tys. zł na fundusz dla zwalnianych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, którym będzie zarządzać Komisja Socjalna.

Do stażu pracy będzie wliczać się okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, a każdy wytypowany do zwolnienia pracownik będzie miał zapewnione cztery dni na podjęcie decyzji, czy podpisuje porozumienie stron, czy przyjmuje wypowiedzenie.

"Zaznaczamy, że związki zawodowe nie uczestniczyły i nie będą uczestniczyć w ustalaniu listy pracowników, których firma ma zamiar zwolnić" - napisali Mariusz Kotowski z Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w RASP, Marcin Terlik z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy RASP i Robert Piątek z Koła Syndykatu Dziennikarzy Polskich przy RASP.

Według RAS Polska zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób. Na oszczędnościach ucierpią redakcje VOD.pl, Literia.pl i "Auto Świat" – w tych dwóch pierwszych przypadkach koncern podjął decyzję o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności serwisów. W związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat". Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który ma się ukazywać dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki.

(MNIE, 28.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.