Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Instytut Zamenhofa bada skalę molestowania kobiet w polskich redakcjach

Instytut Zamenhofa chce wiedzieć, ile dziennikarek mierzyło się z problemem molestowania i przemocy w miejscu pracy

Instytut Zamenhofa sprawdza skalę zjawiska molestowania seksualnego i przemocy w polskich mediach ze względu na płeć. Dziennikarki mogą wypełniać anonimowe ankiety.

- Wiele kobiet pracujących w mediach ma za sobą doświadczenie bycia molestowaną przez szefa, kolegów z pracy czy nawet ze strony osób, z którymi spotykają się, zbierając materiały do publikacji. O kilku głośnych przypadkach pisały nawet media. W Instytucie Zamenhofa uznaliśmy, że spróbujemy przełamać milczenie branży w tej kwestii - mówi "Presserwisowi" Paweł Prus, prezes zarządu Instytutu Zamenhofa, polskiego think tanku zajmującego się mediami.

Prus podkreśla, że działania prowadzone są dwutorowo. Badaczki instytutu od kilkunastu miesięcy dokumentują przypadki molestowania seksualnego, którego ofiarami są dziennikarki. Instytut Zamenhofa przygotował wspólnie z ośrodkiem Kantar Public anonimową ankietę przesłaną do ponad tysiąca dziennikarek w Polsce. Raport ma być gotowy pod koniec tego roku.

Czytaj też: Agora planuje zwolnienia grupowe, chce pożegnać się z 84 pracownikami

- Liczymy na to, że w ten sposób zainicjujemy branżową dyskusję na temat tego problemu oraz skłonimy wydawców do tworzenia procedur zgłaszania takich przypadków w redakcjach i tworzenia systemów wsparcia ofiar - dodaje Paweł Prus.

Badanie dotyczy tylko przypadków molestowania kobiet w redakcjach. Zjawisko to w największej części dotyczy właśnie kobiet. - Już w trakcie realizacji projektu spotkaliśmy się z jednym przypadkiem, w którym to mężczyzna był ofiarą molestowania seksualnego w redakcji, więc w przyszłości, w kolejnych odsłonach projektu, będziemy chcieli rozszerzyć badanie także na mężczyzn, a także zrealizować je w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej - przyznaje prezes.

To nie pierwsze badanie dotyczące kobiet przeprowadzone przez Instytut Zamenhofa. W zeszłym roku think tank opublikował raport "Media bez kobiet", w którym pod lupę wzięto zjawisko nieobecności ekspertek w programach telewizyjnych i radiowych.

Z Instytutem Zamenhofa związani są dziennikarze i ludzie mediów. Członkinią zarządu jest Nikola Bochyńska, redaktorka naczelna CyberDefence24.pl, a w radzie Sylwia Czubkowska, była dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" i "Gazety Wyborczej", obecnie redaktorka prowadząca SpidersWeb+. Jest też Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski, który niedawno opublikował materiał na temat oskarżeń Tomasza Lisa o mobbing w redakcji "Newsweek Polska". (ŁO)

(28.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.