Dział: INTERNET

Dodano: Październik 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Defence24 uzbierała ponad 1,5 mln zł na drony dla Ukrainy. A Bayraktar czeka

Do końca zbiórki zostało 72 dni. Wciąż brakuje sporej sumy (fot. zrzutka.pl/Defence24)

Ponad 1,5 mln zł zebrano w serwisie zrzutka.pl na polskie drony dla Ukrainy w ramach zbiórki zorganizowanej przez redakcję Defence24. Akcja potrwa jeszcze 2,5 miesiąca, a do zebrania zostało 3,5 mln zł. Dron ze zbiorki Sławomira Sierakowskiego już gotowy do przekazania.

Zbiórka na polską amunicję krążącą Warmate wyraźnie wyhamowała. Po starcie w ostatnim tygodniu lipca do końca sierpnia udało się zebrać milion złotych. Kolejne pół miliona zbierano ponad półtora miesiąca.

Defence24, działając w porozumieniu z ukraińskim dowództwem i ministerstwem obrony, chce za zebrane w Polsce pieniądze zakupić dwa zestawy Warmate, czyli 20 sztuk tzw. amunicji krążącej - dronów uzbrojonych w głowice bojowe. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i serwis gwarancyjny. Producentem dronów Warmate jest polska firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Całość ma kosztować 5 mln zł, a do końca zbiórki pozostały 72 dni. Pieniądze można wpłacać TUTAJ.

Tymczasem dron Bayraktar, zakupiony za 22 mln zł zebrane w ramach akcji Sławomira Sierakowskiego z "Krytyki Politycznej" już czeka na zakończenie procedur przewozowych i na transport. Jak poinformował na Facebooku Sierakowski, dron dostał imię "Marik" - to pieszczotliwa nazwa Mariupola, używana przez mieszkańców miasta. Logo z nazwą po polsku i ukraińsku już trafiło na burty i płaty Bayraktara.

(PAR, 20.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.