Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 17, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gary Lineker upomniany przez BBC za naruszenie zasad bezstronności

Gary Lineker broni się, że jego tweet dotyczył piłki nożnej, a nie polityki (screen: YouTube/High Performance)

Gary Lineker, najlepiej opłacany prezenter BBC, został upomniany przez koncern za naruszenie zasad bezstronności po tym, jak napisał na Twitterze, że Partia Konserwatywna bierze pieniądze od rosyjskich darczyńców.

Prowadzący flagowy program sportowy "Match of the Day" napisał komentarz w lutym, odpowiadając ówczesnej minister spraw zagranicznych (a od niedawna premier Wielkiej Brytanii) Liz Truss, która dowodziła, że angielskie drużyny piłkarskie nie powinny grać w finale Ligi Mistrzów (o ile awansują) wtedy jeszcze zaplanowanym w Moskwie.

Czytaj też: "Jednym głosem" – film o śledztwie dziennikarek "The New York Times" w sprawie Harveya Weinsteina

Lineker zacytował na Twitterze żądanie Truss z uwagą: "A jej partia zwróci swoje datki od rosyjskich darczyńców?”.

Dział skarg wewnętrznych BBC stwierdził, że komentarz naruszył wytyczne dotyczące bezstronności. Stało się tak, ponieważ Lineker zrobił wszystko, aby "podkreślić postrzeganą niespójność w podejściu Partii Konserwatywnej w czasie, gdy stosunki między Wielką Brytanią a Rosją były przedmiotem znaczącej debaty publicznej”. W rezultacie prezenter został publicznie upomniany.

Czytaj też: Mordercy Daphne Caruany Galizii skazani na 40 lat

Lineker jest najlepiej opłacaną gwiazdą BBC, ale ponieważ pracuje w dziale sportowym, nie podlega automatycznie bardzo surowym wytycznym dotyczącym mediów społecznościowych, które mają zastosowanie do pracowników BBC. Jednak dział skarg koncernu doszedł do wniosku, że Lineker powinien być traktowany z większą uwagą niż inni pracownicy sportowi ze względu na jego eksponowaną pozycję. Lineker odpowiedział, że jego tweet dotyczył piłki nożnej, a nie polityki. Mimo wszystko, decyzja o upomnieniu zajęła władzom BBC prawie osiem miesięcy.

Dyrektor generalny BBC Tim Davie po objęciu stanowiska w 2020 roku wprowadził surowe zasady dotyczące mediów społecznościowych, zakazując prezentowania prywatnych opinii.

Gary Lineker jest jednym z najbardziej znanych piłkarzy w historii Anglii. W 1986 roku został królem strzelców mistrzostw świata w Meksyku.

Czytaj też: Netflix: "Wielka woda" obejrzana w 10 mln gospodarstw domowych na świecie

(MAC, 17.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.