Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rząd w projekcie budżetu na 2023 rok nie zapisał 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

W tym roku w ramach rekompensaty TVP, Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne dostaną łącznie 2 mld zł (fot. Mateusz Grochocki/East News)

W przyjętym przez rząd projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok nie zapisano dodatkowych pieniędzy dla mediów publicznych.

W zeszłym roku, a także w 2020, już na etapie rządowym uwzględniono w projekcie budżetu łącznie 2 mld zł dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni publicznych jako rekompensatę za utracone wpływy abonamentowe.

Czytaj też: Koszty Krajowego Instytutu Mediów w 2023 roku urosną o prawie 3/4

W ustawie budżetowej na 2022 rok zapisano, że upoważnia się ministra finansów do "przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień", a "wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel wyniesie 1 995 000 tys. zł". W projekcie budżetu na 2023 rok analogiczny zapis się na razie nie znalazł.

W najbliższych tygodniach budżetem na 2023 rok zajmować się będzie Sejm, a następnie Senat – środki dla mediów publicznych mogą zostać uwzględnione na etapie parlamentarnym.

Przyznanie rekompensaty w 2019 (1,26 mld zł) i 2020 roku (1,95 mld zł) zapisywano w nowelizacjach ustawy abonamentowej.

Czytaj też: KRRiT ma dostać w 2023 roku z budżetu o 1/4 więcej, niż w 2022 roku

W marcu 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisanie nowelizacji ustawy abonamentowej uzależniał od odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Kurski co prawda je stracił, ale niemal od razu otrzymał funkcję doradcy zarządu i de facto kierował spółką, a na fotel prezesa wrócił w sierpniu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej z 2020 roku media publiczne w projektach karty powinności na lata 2020-2024 "uwzględniają w każdym roku objętym tą kartą wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty".

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

(KOZ, 01.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.