Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lachlan Murdoch pozywa australijski serwis za nazwanie go współwinnym ataków na Kapitol

51-letni Lachlan Murdoch jest najstarszym synem właściciela medialnego imperium Ruperta Murdocha (screen: YouTube/Institute of Public Affairs)

Dyrektor generalny Fox Corporation Lachlan Murdoch, współprzewodniczący sieci telewizyjnej Fox News, pozwał australijski serwis informacyjny Crikey. Sprawa dotyczy zniesławienia w związku z artykułem piętnującym Murdocha jako współwinnego wywołania zamieszek na Kapitolu 6 stycznia ub.r.

Pozew został złożony w australijskim sądzie federalnym, gdy serwis odmówił opublikowania przeprosin. Crikey opublikował natomiast list otwarty na łamach "The New York Times", w którym wyraża zadowolenie z możliwości "przetestowania jakże ważnej kwestii wolności dziennikarstwa w interesie publicznym".

Czytaj też: Elon Musk szuka haków na Twittera u Jacka Dorseya, byłego szefa koncernu

Artykuł opublikowany w czerwcu br. i podpisany przez redaktora serwisu ds. polityki Bernarda Keene'a nie wymieniał bezpośrednio Lachlana Murdocha, ale samo nazwisko rodziny padało w tytule – "Trump jest zdrajcą, a Murdoch jego współpracownikiem". Prawnicy Murdocha stwierdzili, że ich klient w artykule oraz w późniejszych postach w mediach społecznościowych został zniesławiony w sumie 22 razy. 

Lachlan Murdoch jest najstarszym synem miliardera stojącego na czele medialnego imperium Ruperta Murdocha (urodzonego w Australii), oprócz Fox News właściciela m.in. "The Wall Street Journal" i "The New York Post".

Czytaj też: Netflix wprowadzi wersję z reklamami bez nowych filmów i programów dla dzieci

Były premier Australii Malcolm Turnbull w środę w programie radiowym RN Breakfast stwierdził, że jest zaskoczony postępowaniem Murdocha. "Myślę, że to hipokryzja. Murdochowie zawsze domagali się wolności słowa, twierdząc, że przepisy dotyczące zniesławienia są zbyt surowe".

W czasie, gdy został złożony wniosek, Fox News w Stanach Zjednoczonych zmaga się z pozwami skierowanymi przeciwko sobie przez dwie firmy technologiczne. Dominion Voting System pozywa Fox News o 1,6 mld dol. za zniesławienie, oskarżając sieć o fałszywe twierdzenie, że firma produkująca maszyny do głosowania sfałszowała wybory przeciwko byłemu amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Smartmatic złożył również pozew o zniesławienie przeciwko Fox News o wartości 2,7 mld dol. w podobnej sprawie.

Czytaj też: Kanał Sportowy usunął materiały i zawiesił program z Hardkorowym Koksu

(MAC, 25.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.