Aleksandr Lebiediew na liście Rosjan objętych sankcjami przez Kanadę
Aleksandr Lebiediew, zanim został właścicielem dwóch ważnych brytyjskich gazet, był agentem KGB (fot. Wikimedia Commons/Chatham House)
Kanada dopisała do listy osób objętych sankcjami 14 rosyjskich oligarchów, członków ich rodzin i bliskich współpracowników reżimu Putina. Na czele znalazł się Aleksandr Lebiediew, który nieco ponad dekadę temu kupił brytyjskie gazety "Evening Standard" i "The Independent".
James Emmanuel Wanki, rzecznik Global Affairs Canada, potwierdził w sobotę, że Aleksandr Jewgienijewicz Lebiediew (były agent KGB), urodzony w 1959 roku, znajduje się na kanadyjskiej liście sankcji wobec Rosji.
Czytaj też: Rosyjski Google ogłasza upadłość
Biznesmen do tej pory nie trafił na brytyjską listę osób objętych sankcjami, a media wskazują na jego związki z premierem Borisem Johnsonem. Lebiediew jest także mniejszościowym udziałowcem rosyjskiego opozycyjnego dziennika "Nowaja Gazieta”. Jego syn Jewgienij, aktualny właściciel "Evening Standard" i mniejszościowy udziałowiec "The Independent", w 2020 roku został członkiem brytyjskiego parlamentu - Izby Lordów, pomimo obaw MI5 (brytyjska Służba Bezpieczeństwa, odpowiedzialna m.in. za ochronę kraju przed penetracją obcych służb wywiadowczych).
Pod koniec lutego Jewgienij Lebiediew opublikował w "Evening Standard" oświadczenie, w którym błagał Putina o zakończenie wojny.
Ponad tysiąc nazwisk na liście osób objętych sankcjami
Na liście objętych sankcjami, oprócz Aleksandra Lebiediewa, są m.in. wspólnik Romana Abramowicza - Dawid Dawidowicz, Gleb Frank - założyciel dwóch największych w Rosji firm połowu ryb i owoców morza oraz jego żona Ksenia Frank, a także Jelena Timczenko i Natalia Browning - żona i córka Giennadija Timczenki, właściciela holdingu Volga Group.
Czytaj też: McDonald's po 32 latach wycofuje się z Rosji. Sprzeda wszystkie lokale
Kanadyjska lista osób objętych sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zawiera ponad tysiąc nazwisk i podmiotów. Rząd Kanady wprowadza też zakaz eksportu do Rosji towarów, które mogłyby posłużyć do produkcji broni, oraz produktów luksusowych. Objęte najnowszymi zakazami towary były w 2021 roku przedmiotem handlu o łącznej wartości 75,7 mln dolarów kanadyjskich.
(MAC, 23.05.2022)