Warner Bros. Discovery i BT Group tworzą wspólną telewizję sportową
Zgodnie z ustalonymi warunkami, BT ma otrzymać płatność w trzech ratach w wysokości 93 mln funtów w ciągu trzech lat od momentu zakończenia transakcji (fot. Wikimedia Commons)
Amerykański koncern medialny Warner Bros. Discovery i brytyjska BT Group zawarły umowę o utworzeniu wspólnej płatnej sieci telewizji sportowej. Spółka joint venture połączy w jednym miejscu prawa do transmitowania takich imprez jak Igrzyska Olimpijskie czy piłkarskie rozgrywki Ligi Mistrzów i angielskiej Premier League w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.
BT Group już w lutym rozpoczęła rozmowy w celu połączenia BT Sport z należącą do Discovery siecią Eurosport, dysponującą prawami do transmisji wielu dyscyplin sportowych, takich jak kolarstwo z Giro d'Italia i Tour de France, tenis, w tym turnieje wielkoszlemowe, czy Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.
BT Sport i Eurosport w przyszłości pod jedną marką
Klienci, którzy uzyskują dostęp do BT Sport bezpośrednio przez BT, a także większość klientów BT TV, otrzymają w ramach istniejącego abonamentu usługę Discovery+, w której znajduje się oferta Eurosportu w Wielkiej Brytanii i Irlandii, tak dotycząca transmisji, jak i usługa na żądanie.
Czytaj też: Meta pozwana przez byłego moderatora Facebooka o brak higieny pracy
Zgodnie z ustalonymi warunkami, BT ma otrzymać płatność w trzech ratach w wysokości 93 mln funtów w ciągu trzech lat od momentu zakończenia transakcji. Domknięcie ma nastąpić przed końcem 2022 roku. BT przeniesie działalność operacyjną do Warner Bros. Discovery, właściciela m.in. TVN. Dostanie też do ok. 540 mln funtów w formie zysku od spółki, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. BT zachowa 50 proc. udziałów, a Warner Bros. Discovery otrzyma opcję kupna udziałów BT w nowej spółce, wykonalną w ciągu pierwszych czterech lat działania.
Obie firmy stwierdziły, że marki BT Sport i Eurosport będą początkowo nadal działać na rynku brytyjskim osobno „zanim zostaną w przyszłości połączone pod jedną marką”.
Czytaj też: Maile Dworczyka: Manna chcieli zwolnić już w 2019 r. Dyskusje na szczeblu premiera
(MAC, 13.05.2022)