Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut przeniesiony do więzienia nr 1 w Mińsku

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca ub.r., dwa dni po Andżelice Borys (fot. Facebook/Robert Gardziński)

Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej" od ponad roku przetrzymywany przez białoruski reżim, został przeniesiony z aresztu śledczego w Żodzinie pod Mińskiem do aresztu nr 1 w Mińsku. Jego bliscy mają nadzieję, że to pierwszy krok zmierzający ku uwolnieniu.

O przeniesieniu dziennikarza poinformowała 3 maja Oksana Poczobut, żona dziennikarza, na swoim prywatnym profilu facebookowym. O jej poście kilka godzin później napisał na swoim Twitterze Jacek Pawlicki, dziennikarz "Newsweek Polska".

Przeniesienie do innego kręgu piekieł

Informację o przeniesieniu potwierdził Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", który rozmawiał z rodziną zatrzymanego dziennikarza. W rozmowie z "Presserwisem" Wieliński przyznał, że zmianę aresztu można przyrównać do "przeniesienia do innego kręgu piekieł", jednak wywołała ona nadzieję, iż białoruski reżim jest coraz bliższy decyzji dotyczącej uwolnienia dziennikarza. – Daleko tutaj od optymizmu, ponieważ to nadal ciężkie więzienie. Mam nadzieję, że będzie jednak lepiej traktowany i że to nie ostatnie ustępstwo ze strony reżimu – stwierdza Wieliński.

Czytaj też: Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski faworyzuje TVP

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca ubiegłego roku. Usłyszał zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitacji nazizmu. Grozi mu od pięciu do 12 lat więzienia, ale dotychczas nie stanął przed sądem. Początkowo był przetrzymywany w Mińsku, aby w maju 2021 roku zostać przeniesionym do Żodzina.

Wiktoria Bieliaszyn, dziennikarka "Gazety Wyborczej", wyjaśniała wtedy z rozmowie z "Presserwisem", że to placówka znana ze swojego rygoru. Przetrzymuje się w niej osoby będące w trakcie postępowania karnego, jak i skazanych nawet na dożywocie. Teraz Poczobut ponownie przebywa w mińskim więzieniu.

Nadzieja na uwolnienie Poczobuta

Andrzej Poczobut to ostatni z piątki Polaków zatrzymanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki w marcu 2021 roku. 28 marca br. wypuszczono na wolność Andżelikę Borys, prezeskę Związku Polaków na Białorusi, która została zatrzymana dwa dni przed Poczobutem. Ona sama przebywa aktualnie w domu swojej mamy i nie udziela się w mediach, nie chce też komentować informacji o przeniesieniu Poczobuta.

Czytaj też: W ostrzale Kijowa zginęła dziennikarka Radia Swoboda

W mińskim areszcie nr 1 przebywał w zeszłym roku m.in. Raman Pratasiewicz, współzałożyciel portalu Nexta, który, zaaresztowany 23 maja, spędził tam miesiąc, a później został przeniesiony do aresztu domowego, w którym przebywa do dzisiaj.

(KAP, 04.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.