Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Marzec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio nie ma na podwyżki dla pracowników. Spółka zapowiada cięcie kosztów

Spółka kierowana przez Agnieszkę Kamińską "zmuszona jest do poszukiwania dodatkowych źródeł na sfinansowanie działalności w 2022 roku" (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Polskie Radio w związku z sytuacją finansową odmówiło działającym w spółce związkom zawodowym podwyżek i zapowiedziało cięcia - dowiedział się "Presserwis".

Biuro finansów i kadr Polskiego Radia w piśmie do związków zawodowych - do którego dotarł "Presserwis" - odpowiadając na ich prośbę, poinformowało, że podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników obecnie nie będą "możliwe do zrealizowania".

Rekompensata nie wystarcza

Związkowcom wyjaśniono, że podstawowym źródłem przychodów Polskiego Radia są wpływy z opłat abonamentowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w lutym zdecydowała, że na ten rok przekaże spółce 110 mln zł rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych (15,9 mln zł mniej niż w 2021 roku). "Środki te pokrywają jedynie 60 proc. planowanej w bieżącym roku straty" - napisano.

Czytaj też: Polskie Radio zerwało współpracę z Leroy Merlin. "Decyzja ma charakter symboliczny"

"Aktualnie spółka zmuszona jest do poszukiwania dodatkowych źródeł na sfinansowanie działalności w 2022 roku i podjęcie decyzji wpływających na obniżenie kosztów zaplanowanych na bieżący rok" - zapowiedziało związkowcom biuro finansów i kadr.

W 2020 roku Polskie Radio miało 346 mln zł przychodów (wzrost o 9,5 proc. w porównaniu z 2019 rokiem). Z abonamentu i rekompensaty pochodziło 278 mln zł (wzrost o 26,9 proc.), a z reklam - 41 mln zł (spadek o 27,3 proc.). Udział środków publicznych w budżecie Polskiego Radia przekroczył tym samym 80 proc.

Czytaj też: Polskie Radio w tym roku bez trasy plenerowej "Lata z radiem"

(KOZ, 24.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.