Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Unia Europejska nie jest przygotowana na walkę z dezinformacją

Parlament Europejski wzywa Unię, by opracowała wspólną strategię, dzięki której łatwiej byłoby zmierzyć się z dezinformacją (fot. Pixaby.com)

Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego ustaliła, w jaki sposób obce kraje manipulują informacjami i ingerują w procesy demokratyczne Unii. Podmioty zewnętrzne mogą, bez obawy o konsekwencje, wpływać na wybory w UE, przeprowadzać ataki cybernetyczne, rekrutować byłych wysokich rangą polityków i szerzyć polaryzację w debacie publicznej.

Zdaniem Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej w tym Dezinformacji (INGE) w krajach Unii panuje ogólny brak świadomości skali ingerencji z zagranicy i manipulacji informacją, dokonywanych w przeważającej mierze przez Rosję i Chiny. Pogłębiają go luki prawne i niedostateczna koordynacja między krajami UE.

Manipulacja Chin i Rosji

Zdaniem komisji działające w złych intencjach autorytarne państwa, takie jak Rosja i Chiny, manipulują informacjami i tym samym zakłócają funkcjonowanie demokracji w Unii, a obywatele i rządy państw europejskich są w przeważającej większości nieświadome zagrożeń ze strony podmiotów zagranicznych.

Czytaj też: Ikoniczne zdjęcie fotoreportera AP na jedynkach wielu brytyjskich gazet. "Straszne"

Komisja zaproponowała wprowadzenie sankcji w związku z zagraniczną ingerencją i kampaniami dezinformacyjnymi, a władze krajowe powinny rozważyć cofnięcie licencji organizacjom rozpowszechniającym propagandę obcych państw.

Sprawozdanie komisji śledczej zostało przyjęte przez Parlament Europejski 552 głosami, przy 81 głosach przeciw i 60 wstrzymujących się.

Wspólna strategia

Jednocześnie PE wezwał Unię, by opracowała wspólną strategię, dzięki której łatwiej byłoby zmierzyć się z dezinformacją. Parlament zaleca następujące środki: fundusze publiczne powinny finansować docierające w wiele miejsc pluralistyczne i niezależne media, a także dziennikarzy, weryfikatorów informacji i badaczy. Należy rozważyć cofnięcie licencji organizacjom rozpowszechniającym propagandę obcych państw; należy zmusić platformy mediów społecznościowych, które służą jako nośniki zagranicznej ingerencji, do zaprzestania promowania nieautentycznych kont, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania szkodliwej zagranicznej ingerencji, także w językach innych niż angielski.

Czytaj też: Rosyjscy okupanci zastępują ukraińskie kanały telewizyjne swoimi

Oprócz tego europejskie uniwersytety powinny ponownie rozważyć współpracę z Instytutami Konfucjusza, które są chińskimi platformami lobbystycznymi; należy wyjaśnić niewłaściwe stosunki między niektórymi europejskimi partiami politycznymi a Rosją; należy zakazać zagranicznego finansowania europejskich partii politycznych; należy pilnie poprawić bezpieczeństwo cybernetyczne i sporządzić wykaz oprogramowania do nielegalnej inwigilacji takiego jak Pegasus; należy utrudnić zagranicznym podmiotom zatrudnianie byłych czołowych polityków po zakończeniu przez nich pracy.

(GK, 10.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.