Radio Katowice nadaje serwisy po ukraińsku
Polskie Radio Katowice nadaje cztery serwisy dziennie po ukraińsku (fot: Wikipedia)
Od wtorku Radio Katowice nadaje lokalne serwisy informacyjne po ukraińsku. To kolejna polska stacja, która uruchomiła audycje dla uchodźców.
Katowickie serwisy po ukraińsku wystartowały we wtorek. Radio nadaje je cztery razy dziennie.
Przydatne informacje dla uchodźców
- O 8, 16 i 22 ukraińskie wiadomości nadajemy po zwykłych serwisach na częstotliwości 102,2 FM dostępnej w aglomeracji katowickiej i jej okolicach, a o 17.30 na wszystkich naszych czterech częstotliwościach, obejmujących cały region - wyjaśnia Agnieszka Tatarczyk z radiowego newsroomu.
Czytaj też: Prezes Polskiego Radia odwołała dyrektora agencji promocji
Serwisy nie przekazują wiadomości o wojnie na Ukrainie, a przydatne informacje dla uchodźców - np. o punktach pomocy w rejonie Katowic, Częstochowy, Rybnika i Bielska-Białej, darmowych usługach i przejazdach.
- Informacje tłumaczą nam i czytają zaprzyjaźnione Ukrainki, które mają też inne obowiązki na głowie, dlatego oferta jest na razie skromna - mówi Tatarczyk.
Ukraińscy uchodźcy w Polsce mogą też słuchać bieżących informacji z kraju w dwóch serwisach przygotowywanych przez radiową Jedynkę. Kilkuminutowe programy informacyjne są emitowane o 10 i 17 przez siedem dni w tygodniu na falach UKF i długich, które docierają na część Ukrainy.
"Misja publicznego nadawcy"
- W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio, wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski - mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.
Ukraiński serwis Programu I Polskiego Radia wystartował 24 lutego - w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ale sekcja ukraińska PR (wcześniej redakcja ukraińska) działa w Polskim Radiu od upadku Związku Radzieckiego. Do tej pory jednak przygotowywała głównie programy społeczno-kulturalne.
Czytaj też: Polscy operatorzy włączają Ukraina 24 i odkodowują kanały informacyjne
W Polsce działa również rozgłośnia LEM.FM prowadzona przez stowarzyszenie „Ruska Bursa”, która nadaje programy wyłącznie w języku ukraińskim. Można jej słuchać w rejonie Polkowic i Gorlic oraz w internecie.
W internecie, na playerze Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, można też od weekendu słuchać publicznego Ukraińskiego Radia.
(RP, 03.03.2022)