Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Julian Assange ma zgodę Sądu Najwyższego na apelację przeciw ekstradycji do USA

Julian Assange za pośrednictwem WikiLeaks opublikował tysiące dokumentów dotyczących tajnych operacji w Iraku i Afganistanie (fot. Wikimedia Commons/Cancilleria de Ecuador)

Brytyjski Sąd Najwyższy zadecydował, że Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, może złożyć apelację przeciwko ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

W grudniu decyzją sądu niższej instancji władze USA zyskały zgodę na ekstradycję Assange'a do swojego kraju. Udało się wtedy podważyć postanowienie, że ekstradycji nie może być, ponieważ zatrzymany jest w takim stanie psychicznym, iż istnieje zagrożenie popełnienia przez niego samobójstwa. 

Assange złożył odwołanie od grudniowego odwołania Amerykanów. Sąd Najwyższy udzielił zgody i dlatego możliwe będzie złożenie apelacji. 

Stany Zjednoczone chcą przejąć prawa do sądzenia australijskiego aktywisty i dziennikarza w związku z opublikowaniem w latach 2010 i 2011 tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Iraku i Afganistanie, co miało narazić na niebezpieczeństwo wiele osób biorących w nich udział. Assange'owi postawiono 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego. W USA grozi mu do 175 lat więzienia.

(MAC, 25.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.