Prezydent Andrzej Duda zawetował "lex TVN"
(fot. Jakub Kaminski/East News)
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która ograniczała wolność mediów w Polsce. TVN nie będzie musiał pozbywać się udziałów.
Sejm przyjął "lex TVN" w sierpniu, ale na początku września nowelizację odrzucił w całości Senat. Jednak w piątek, 17 grudnia, Sejm - głosami polityków PiS, trzech posłów Kukiz'15 i Łukasza Mejzy - odrzucił weto Senatu. I znów nadał bieg ustawie. Prezydent zdecydował teraz, że nie podpisze nowelizacji.
Decyzję ogłosił dziś w południe podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim.
- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne - powiedział Andrzej Duda.
- Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnił.
Prezydent @AndrzejDuda: Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 27, 2021
"Dziękuję Panie Prezydencie @AndrzejDuda za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. Razem sojusznicy są silniejsi!" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d'Affaires Stanów Zjednoczonych w Polsce
Dziękuję Panie Prezydencie @AndrzejDuda za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. Razem sojusznicy są silniejsi!
— Bix Aliu (@USAmbPoland) December 27, 2021
Prezydent @AndrzejDuda: Rozpatrywałem także kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa. Brałem ten element z całą powagą.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 27, 2021
Projekt ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez grupę posłów PiS regulował przepisy dotyczące przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. W myśl jej zapisów koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli: udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.
Projekt odnosił się wyłącznie do TVN. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem podmiot zarejestrowany w Holandii - Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.
Weto!!! Uff. Dziękujemy Państwu za wielkie wsparcie i sprzeciw wobec próby likwidacji wolnych mediów. pic.twitter.com/0tEshXxIdP
— Kasia KolendaZaleska (@KolendaK) December 27, 2021
Andrzej Duda zachował się dziś jak prawdziwy prezydent RP. Wielokrotnie go krytykowałem, dziś więc muszę pochwalić.
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) December 27, 2021
Weto Lex TVN. Jedna z ważniejszych decyzji w tej kadencji PAD - również z konsekwencjami dla przyszłości prezydenta po 2025 r.
— Michał Kolanko (@michal_kolanko) December 27, 2021
Nie Prezydentowi dziękujmy, a ludziom, w tym naszym Czytelnikom, Widzom i wszystkim innym, którzy z taką siłą wspierają wolne media.
— Janusz Schwertner (@SchwertnerPL) December 27, 2021
(BAE, 27.12.2021)