Najmocniejsze wystąpienie na gali Grand Press. Stankiewicz o łajdactwie
Stankiewicz był też nominowany wspólnie z Agnieszką Burzyńską w kategorii publicystyka za "Stan po burzy", a także samodzielnie za tekst o polexicie (fot. Adam Jagielak)
Dziennikarzem Roku 2021 został Andrzej Poczobut - co ogłosiliśmy wczoraj w muzeum POLIN w Warszawie podczas wielkiej gali Grand Press 2021. Czwarte miejsce w zestawieniu zajął Andrzej Stankiewicz, publicysta, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl. Ze sceny wygłosił mocne przemówienie o łajdactwie w świecie polityki i mediów.
Stankiewicz był też nominowany wspólnie z Agnieszką Burzyńską w kategorii publicystyka za "Stan po burzy" - „Kulisy dealu Kukiza z Kaczyńskim. Tak władza korumpuje posłów, by pacyfikować media” oraz samodzielnie za "Mamy się zakochać w polexicie. Wyjście z Unii Europejskiej staje się naturalnym kierunkiem polityki PiS".
- Mam ten przywilej, że mogę co roku zastanowić się, co się stanie, jeżeli tu stanę znowu. I powiedzieć państwu mniej długofalowo, a bardziej doraźnie - tak rozpoczął przemówienie.
Dziennikarz Onetu z prestiżowym wyróżnieniem. Nagrody Grand Press 2021 przyznane https://t.co/CWdJ0KaPI0 pic.twitter.com/BYdPbElmol
— Onet Wiadomości (@OnetWiadomosci) December 7, 2021
- Mam dla państwa taki test - proszę pomyśleć o trzech słowach, które się państwu kojarzą z minionym rokiem. Mnie się takie słowo przypomniało, ostatnio go bardzo często używam - łajdactwo. Dlatego, że coraz więcej łajdaków widzę w świecie polityki i w świecie mediów. I kiedy, co też Szymon (Szymon Jadczak - przyp. red.) odkrył, łajdak jest członkiem rządu najjaśniejszej Rzeczpospolitej, kiedy czytam e-maile, gdzie próbuje się opluwać dziennikarzy Onetu, którzy ujawnili taśmy u Sowy, u którego był pan premier, co zburzyło jego wizerunek jako człowieka prawego i sprawiedliwego, kiedy czytam e-maile, w których kombinowało się, jak zaprzeczać informacjom, które donosili moi koledzy Edyta Żemła i Marcin Wyrwał, dotyczące karabinku Grot - to jest łajdactwo - mówił.
"Nikt nie będzie uczył patriotyzmu ani mnie, ani moich kolegów"
- Mam jeszcze kilka innych skojarzeń, np. presja i naciski. W minionym roku bardzo wielu dziennikarzy zatrudnionych w naftowym koncernie dowodzonym przez polskiego Dyzmę zostało zwolnionych z pracy. Telewizja TVN znalazła się pod naciskiem obozu władzy - przy poparciu pewnego muzyka, który był kiedyś zwolennikiem rock'n'rolla, a dzisiaj zamordyzmu - i wszyscy mieliśmy być dociśnięci podatkiem, który miał spowodować, że po prostu będziemy jęczeć i kwiczeć. I ostatnie słowo to był szantaż. To był szantaż patriotyczny, tzn. każdy, kto nie zgadzał się z tym, że nie wolno relacjonować sytuacji na granicy, był odsądzany od czci i wiary i pozbawiany prawa do bycia patriotą. Otóż nikt nie będzie uczył patriotyzmu ani mnie, ani moich kolegów, ani znakomitych ludzi, którzy tutaj stoją. Bo ja wierzę, że tutaj stoją znakomici dziennikarze i staną jeszcze znakomici dziennikarze. Ja wierzę, że naprawdę dobrych dziennikarzy, dziennikarzy dobrej woli jest więcej - zakończył.
Wszyscy nagrodzeni w Grand Press 2021 - czytaj tutaj
Mecenas konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Grupa Lux Med, Jeronimo Martins Polska, Grupa Żywiec, UPC Polska, Agencja MSL z Grupy Publicis
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner Nagrody im. Bohdan Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner Nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Piloci Studio, Studio Cocosound, producent napoju Coca-Cola, Aco Solutions, Royal Catering.
Kup magazyn "Press"
O zwycięzcach Grand Press 2021 przeczytasz więcej w najnowszym numerze magazynu "Press". Do tego, jak co dwa miesiące, zestaw tekstów o mediach, marketingu, reklamie, PR. Zamów go już teraz, czytaj w styczniu.
(MNIE, 08.12.2021)