Dział: RADIO

Dodano: Listopad 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Laureaci Nagrody Radia Zet. Zwycięzcy sprzed lat - kawał historii mediów

Nagroda przyznawana jest od 2005 roku. Tu laureat z 2012 roku - Wawrzyniec Smoczyński (w środku) w towarzystwie Moniki Bednarek i Rafała Olejniczaka (Fot. materiały prasowe Eurozetu)

Marcin Gutowski za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" - wyemitowany w "Czarno na białym" w TVN24 - dostał tegoroczną Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. To ważne w świecie dziennikarskim wyróżnienie Radio Zet przyznaje od 2005 roku. Postanowiliśmy wrócić do dawnych werdyktów kapituły - warto spojrzeć na nagrodzonych. To wycieczka w świat mediów, który już dawno za nami.

Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego została ustanowiona w 10. rocznicę śmierci twórcy Radia Zet. Przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem kapituły "łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości". Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za "odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane".

W tym roku nagrodę odebrał Marcin Gutowski za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kard. Stanisław Dziwisz. Materiał ukazał się 9 listopada 2020 roku w programie TVN 24 "Czarno na białym".

Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o "układzie wrocławskim" - Jacka Harłukowicza, Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego. Dziennikarskie śledztwo dotyczyło niejasnych relacji biznesowych agencji consultingowej R4S, założonej przez byłych polityków PiS - Adama Hofmana i Michała Wiórkiewicza - oraz byłego rzecznika prasowego komendanta głównego policji, Mariusza Sokołowskiego, ze spółkami skarbu państwa. Według dziennikarzy w zamian za załatwienie dostępu do polityków partii rządzącej firma miała zarobić na współpracy 1,2 mln zł. Artykuły można było przeczytać na łamach "Gazety Wyborczej" i OKO.Press.

Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia za osobisty reportaż "Wszystko o moim dziecku", opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce. Materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem. Reportaż Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 w programie TVN24 "Czarno na białym".

A kto dostawał Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego kiedyś? Przypomnijmy.

2005

Alicja Kos z programu TVN "Uwaga" i Wojciech Cieśla z "Rzeczpospolitej" za cykl reportaży "Wędliny drugiej świeżości", opisujących nieprawidłowości w firmie Constar produkującej wędliny.

2006

Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski za program TVN "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Press

Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (Fot. materiały prasowe Eurozetu)

2007

Adam Wajrak za cykl materiałów "Rospuda", który ukazywał się w Gazecie Wyborczej, od 6 lutego do 2 marca 2007 roku. "Adam nie tylko pisał teksty w obronie doliny. Osobiście przykuł się do drzewa, zabiegał o poparcie prezydenta, któremu wręczył petycję z zebranymi w portalu Gazeta.pl podpisami 150 tys. osób" - pisała "Gazeta Wyborcza".

2008

Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film "Trzech Kumpli" wyemitowany w telewizji TVN 23 i 24 czerwca 2008 roku. Ich dokument przedstawia historię trzech studentów, opozycjonistów z czasów PRL: Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, który był tajnym współpracownikiem SB.

Press

Anna Ferens i Ewa Stankiewicz (Fot. materiały prasowe Eurozetu)

2009

Ewa Ewart za cykl reportaży "Dokumenty Ewy Ewart" prezentowanych jesienią 2008 roku na antenie telewizji TVN24.

2010

Paweł Reszka i Michał Majewski za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika "Rzeczpospolita".

2011

Andrzej Poczobut za artykuły publikowane na łamach "Gazety Wyborczej", w których pisał o białoruskim dyktatorze, fałszowaniu wyborów prezydenckich, represjach wobec opozycjonistów oraz relacje z zatrzymania, przesłuchania i użycia siły wobec niego samego.

2012

Wawrzyniec Smoczyński za cykl publikacji w "Polityce" wnikliwie przedstawiających tematykę polityki i gospodarki międzynarodowej, które ukazały się między wrześniem 2011 a sierpniem 2012 roku.

Press

Wawrzyniec Smoczyński (w środku) w towarzystwie Moniki Bednarek i Rafała Olejniczaka (Fot. materiały prasowe Eurozetu)

2013

Mariusz Szczygieł za poruszający i szeroko dyskutowany reportaż pt. "Śliczny i posłuszny" o nauczycielce, która zakatowała przybranego syna". Materiał został opublikowany 27 czerwca 2013 roku w "Dużym Formacie", dodatku "Gazety Wyborczej".

2014

Grzegorz Sroczyński za cykl wywiadów z Ojcami Założycielami III RP, dotyczących najistotniejszych problemów społecznych powstałych w trakcie i wyniku transformacji, publikowanych między wrześniem 2013 a sierpniem 2014 roku na łamach "Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej".

2015

Bianka Mikołajewska za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów, które zostały opublikowane w "Gazecie Wyborczej".

2016

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za cykl artykułów o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości publikowanych między kwietniem a sierpniem 2016 roku na łamach "Gazety Stołecznej" i "Gazety Wyborczej" ze szczególnym uwzględnieniem tekstu "Komu działkę", który ukazał się 20 sierpnia 2016 roku w "Gazecie Wyborczej".

2017

Wojciech Bojanowski za reportaż "Śmierć w komisariacie" opowiadający o działaniach wrocławskiej policji wobec Igora Stachowiaka. Materiał został wyemitowany 20 maja 2017 roku w programie "Superwizjer" w TVN 24.

Press

Wojciech Bojanowski (fot. materiały prasowe Eurozetu)

2018

Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski za reportaż "Polscy neonaziści", ukazujący działalność rodzimej skrajnej prawicy. W materiale widzowie mogli zobaczyć m.in. organizację obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zorganizowanych w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Materiał programu "Superwizjer" TVN został wyemitowany 20 stycznia 2018 roku na antenie TVN 24.

2019

Bracia Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu", poruszający problem pedofilii w polskim Kościele Katolickim. Dokument w przejmujący sposób opowiada o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży oraz ukrywania tych praktyk przez hierarchów kościelnych. Niezależna produkcja sfinansowana w całości ze zbiórki internetowej. Film został opublikowany 11 maja 2019 roku na platformie YouTube.

2020

Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia, które były publikowane między majem a lipcem 2020 roku na łamach "Gazety Wyborczej".

2021

Marcin Gutowski za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który został wyemitowany 9 listopada 2020 roku w programie "Czarno na białym" w telewizji TVN24.

Nagrody specjalne

W 2010 roku Nagrodę Specjalną im. Andrzeja Woyciechowskiego - Dziennikarz 20-lecia otrzymał redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

"Za wytyczanie najwyższych standardów dziennikarstwa i stanie na straży najsolidniejszej od lat marki na rynku tygodników opinii. Pod jego skrzydłami, jako naczelnego, tygodnik »Polityka« w ciągu siedmiu lat podwoił swój nakład, a jego poczytność zwiększyła się trzykrotnie" - napisano w uzasadnieniu wyboru Jerzego Baczyńskiego na Dziennikarza 20-lecia.

W 2019, roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności, przyznano Nagrodę Specjalną Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady".

Równorzędną Nagrodę Specjalną kapituła przyznała dziennikarzom, którzy "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości". 

Press

(fot. materiały prasowe Eurozetu)

Nagrodę otrzymali: wicenaczelna Oko.press Bianka Mikołajewska, ówczesny szef TVN 24 Adam Pieczyński i Paweł Reszka z "Polityki".

(KOZ, 28.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.