Prezydent o dziennikarzach na granicy: Chciałbym w polskich mediach słyszeć prawdę
W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezydent Andrzej Duda mówił o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej (fot. Piotr Molecki/East News)
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Jackiem Karnowskim i Marcinem Wikłą na łamach tygodnika "Sieci" (Fratria) odniósł się do tematu dziennikarzy na granicy. "Chciałbym w polskich mediach słyszeć prawdę, kto tutaj jest napastnikiem, a kto swojej ziemi broni" – mówił prezydent Duda.
W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezydent Andrzej Duda mówił o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Poruszył także temat nowych regulacji dotyczących pracy dziennikarzy na granicy, które mają wejść w życie po zakończeniu stanu wyjątkowego.
"Oczekuję rzetelnego i uczciwego przekazu. Mam nadzieję, że tak będzie. Specjalna ustawa ma kwestię bezpieczeństwa, także dziennikarzy, na tym terenie uporządkować. Warunki do pracy więc będą, a ja chciałbym w polskich mediach słyszeć prawdę, kto tutaj jest napastnikiem, a kto swojej ziemi broni" – powiedział w wywiadzie Duda.
Nie dostęp a przekaz jest kluczowy
Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, który w rozmowie w Poranku TOK FM stwierdził, że "nie dostęp mediów do danego miejsca jest kluczowy, tylko ich przekaz".
Wczoraj z kolei w rozmowie w Radiu Plus Anna Michalska, rzecznika Straży Granicznej, tłumaczyła, że "nie wyobraża sobie, żeby 170 redakcji wjechało nam na granicę". Michalska dodała, że być może na raz wydawanych będzie 20-30 tymczasowych przepustek.
Straż Graniczna zdecyduje, kogo wpuścić na granicę
2 grudnia przestaje obowiązywać stan wyjątkowy wprowadzony w pasie przygranicznym z Białorusią. Rząd chce przedłużyć zakaz przebywania na tym terenie, wprowadzając nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej.
Celem nowelizacji "jest zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz stworzenie warunków dla funkcjonariuszy Straży Granicznej". Zgodnie z proponowanymi zapisami to lokalni komendanci Straży Granicznej będą decydować, czy i na jak długo wpuścić dziennikarzy na teren objęty zakazem.
Zdaniem prawników projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej jest niezgodny z konstytucją, a szefowie redakcji uznają go za kolejną próbę ataku na wolne media.
(BAE, 23.11.2021)