Facebook dezinformuje na temat klimatu
Facebook nie pokazuje, jaki naprawdę mamy klimat (fot. Oleg Magni/Pexels.com)
Raport opublikowany w czwartek przez niezależną Radę Nadzorczą Facebooka oraz Stop Funding Heat, organizację non profit zajmującą się ochroną środowiska, wykazał, że skala dezinformacji na Facebooku dotycząca klimatu jest "oszałamiająca" i "znacząco rośnie".
W raporcie przeanalizowano dane obejmujące 195 stron i grup na Facebooku. Odkryto tam 818 tys. postów umniejszających lub zaprzeczających kryzysowi klimatycznemu, mających łącznie 1,36 mln wyświetleń każdego dnia.
Publikacja badania zbiega się ze szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow i ma skłonić rządy krajów do poważnego rozważenia roli dezinformacji na temat klimatu w mediach społecznościowych.
W badaniu przeanalizowano strony znane z rozpowszechniania dezinformacji o kryzysie klimatycznym za pomocą narzędzia analitycznego Facebooka, CrowdTangle. Grupy na FB dzieliły się przede wszystkim memami zaprzeczającymi istnieniu zmian klimatycznych i wyszydzającymi polityków próbujących rozwiązać problemy poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów.
"Facebook nie może i nie będzie sam siebie nadzorować" - napisał w oświadczeniu Real Facebook Oversight Board. - "Potrzebujemy prawdziwego, niezależnego, przejrzystego zewnętrznego nadzoru i regulacji oraz dochodzenia w sprawie wszystkich działań Facebooka – w tym niebezpiecznego rozprzestrzeniania się dezinformacji o klimacie".
Dezinformacja na Facebooku – o zmianach klimatycznych i w innych kwestiach – jest w dużej mierze napędzana przez niewielką liczbę źródeł. Badanie opublikowane w czwartek wykazało, że 78 proc. informacji pochodziło z zaledwie siedmiu stron, z których wszystkie zostały oznaczone w zeszłorocznym raporcie. Serwis wcześniej odmówił usunięcia stron.
Facebook od dawna jest krytykowany za rozpowszechnianie dezinformacji klimatycznych na swoich platformach. W maju 2021 roku organizacja non profit Avaaz zgłosiła w Stanach Zjednoczonych ok. 25 mln wyświetleń dezinformacji związanych z nauką o klimacie i energią odnawialną w ciągu zaledwie 60 dni.
(MAC, 05.11.2021)