Serwisy największych mediów nie działały z powodu awarii
Awarię usunięto po kilku godzinach (fot. Chris Ried/Unsplash.com)
Serwisy internetowe największych mediów, w tym "The Guardian", "Financial Times" i "The New York Times", nie były dostępne we wtorkowe popołudnie. Powodem była awaria firmy Fastly, dostawcy usług chmury obliczeniowej.
Jak podał branżowy serwis Techcrunch.com, z powodu awarii nieodstępny był dostęp do szeregu międzynarodowych stron i usług sieciowych, w tym Reddit, Spotify, Twitch, gov.uk, HBO Max, Vimeo, Shopify oraz serwisów medialnych: CNN, "The Guardian", "The New York Times", BBC i "Financial Times".
O godz. 12:57 czasu polskiego Fastly poinformował, że przyczyna awarii została zidentyfikowana i zastosowano poprawki w chmurze obliczeniowej. "Klienci mogą mieć początkowo zwiększone obciążenie, gdy powrócą usługi globalne" - dodała firma w komunikacie. Awaria była związana z CDN (z ang. Content delivery network) - rozproszonym systemem dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w sieci.
BBC News podkreśliło, że problemy z dostępem do wybranych serwisów i usług miały miejsce przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej.
To kolejna tego typu awaria w ostatnich latach. W 2017 r. problemy z Amazon Web Services spowodowały, że największe strony internetowe na świecie przez kilka godzin były niedostępne na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z kolei awaria Cloudflare doprowadziła do półgodzinnej przerwy w działaniu większości stron internetowych w największych miastach Europy i obu Ameryk. Tego typu sytuacje przywołują dyskusję o decentralizacji ruchu w sieci, który obecnie obsługuje zaledwie garstka firm dostarczających usługi internetowe.
(PTD, 08.06.2021)