Zwycięzcy Grand Press Photo 2021. Obejrzyj zdjęcia
W tym roku 57 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Przedstawiamy wszystkie zwycięskie prace.
ZDJĘCIE ROKU
Adam Lach, Napo Images
Warszawa, 28 listopada 2020 roku.
Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi.
ZDJĘCIA POJEDYNCZE
FOTOREPORTAŻE
I miejsce w kategorii WYDARZENIA
Jakub Kamiński, East News
Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”, podczas którego fotograf „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.
II miejsce w kategorii WYDARZENIA
Ireneusz Dorożański, Agencja Forum
Pierwsza fala pandemii koronawirusa. Działania ewakuacyjne oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzone przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.
I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Magdalena Woch, Muzyczny Kraków
Zdjęcia zostały wykonane po ogłoszeniu lockdownu w marcu 2020 roku. Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa, Bagatela.
II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Maciej Stanik dla NaTemat.pl
Biznes narkotykowy w Afganistanie zatrudnia ok. 500 tys. osób i jest największą branżą w kraju. Od początku amerykańskiej inwazji lokalna produkcja opium wzrosła z ok. 74 tys. ha w 2001 roku do 160 tys. ha w 2019 roku. Afganistan pozostaje również największym na świecie eksporterem heroiny, a ok. 90 proc. narkotyku pochodzi z tego kraju. Część z tego pozostaje Afganistanie. Szacuje się, że ok. 3,5 mln ludzi to osoby zażywające narkotyki. Większość z nich stosuje heroinę.
Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa. Większość osób uzależnionych w Afganistanie zażywa narkotyki, ponieważ nie mają pracy, wsparcia rodzinnego ani perspektyw na przyszłość.
I miejsce w kategorii LUDZIE
Maciek Nabrdalik, VII Photo
Umawiają się i spotykają w świecie wirtualnym – na Zwiftcie – aplikacji społecznościowej dla kolarzy i biegaczy. Widząc swój awatar obok innych z całego świata, przemierzają wspólnie co do piksela równe asfalty.
Amatorskie kolarstwo szosowe rozwija się dynamicznie w Polsce już od kilku lat. Wciąga ludzi w każdym wieku. Nie wszyscy wiedzą, że to sport, który najlepiej uprawia się w grupie.
Chociaż zwykle wiosną zaczyna się intensywny sezon na szosach w całej Polsce, to obostrzenia, lockdowny, praca zdalna spowodowały błyskawiczny rozwój tej dyscypliny w czasie pandemii w warunkach domowych.
W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczasową liczbę użytkowników. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.
II miejsce w kategorii LUDZIE
Małgorzata Adamczyk, Pix.House
Osiedle Przyjaźń na warszawskim Bemowie powstało w 1952 roku dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Po zakończeniu robót w drewnianych domach zamieszkali studenci i pracownicy warszawskich uczelni. Dziś historia osiedla zyskuje nowe znaczenie. W pokojach mocno wysłużonych budynków mieszkają także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.
II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO
Michał Dyjuk, Agencja Forum
Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW. Pracownia wyposażona w tomograf komputerowy daje możliwość nieinwazyjnego obrazowania oraz badań naukowo-klinicznych.
PROJEKTY DOKUMENTALNE
I miejsce
Kasia Strek, freelancerka
„Cena Wyboru”
Codziennie na świecie ponad 160 osób traci życie w wyniku niebezpiecznych i nielegalnych aborcji. Podczas gdy 90 proc. z nich ma miejsce w krajach rozwijających się, pozostałe przypadają na Europę Wschodnią czy USA. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach. Pracę zaczęłam w Polsce, w odpowiedzi na czarne protesty z 2016 roku.
Lorena Rodriguez została zgwałcona przez gang w wieku 19 lat w Salwadorze. „Zaszłam w ciążę i poroniłam. W rezultacie spędziłam 10 lat w więzieniu, gdzie biły mnie inne kobiety” – płakała. Kaja z Polski została przez swojego lekarza nazwana zabójczynią dzieci, kiedy zdecydowała się przerwać bolesną terapię podtrzymującą kolejną ciążę. Było to już jej trzecie poronienie. Krwawiąc, przejechała 300 km do kliniki w Niemczech. „Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że to się może zdarzyć każdemu. Czy nazwaliby swoich bliskich mordercami, gdyby oni też potrzebowali pomocy?” – powiedziała.
Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa.
II miejsce
Michał Patroń, magazyn „Obscurny”
„Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce”
Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym „Das Generalgouvernement” wydawnictwa Karla Baedekera. Książka została opublikowana na polecenie generalnego gubernatora Hansa Franka w 1943 roku z przeznaczeniem dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu, rodzin odwiedzających groby wojenne oraz niemieckich biznesmenów, dla których właśnie te ziemie okupowanej Polski były swoistym eldorado. Oprócz funkcji informacyjnych przewodnik pełnił rolę propagandową z celowym pominięciem informacji o rozgrywającym się przede wszystkim tutaj Holokauście.
Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji – cmentarze żydowskie i inne ważne lokalizacje związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Zgromadzony materiał stanowi moje osobiste uzupełnienie do nazistowskiego bedekera.
YOUNG POLAND - ZDJĘCIA POJEDYNCZE
Nagroda główna
Jakub Ositek, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie
W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczała do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reagowała.
Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk, Uniwersytet Jagielloński
Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.
YOUNG POLAND - FOTOREPORTAŻ
Nagroda główna
Jessica Ciupa, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Ayia Napa to turystyczny kurort położony na greckiej stronie Cypru.
Miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko ich problemy.
Wyróżnienie
Kinga Wnuk, Akademia Sztuki w Szczecinie
3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, doznając zwichnięć i złamań kręgów, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Przeszła cztery operacje, a w jej kręgosłupie znajduje się osiem śrub, dwa druty i tytanowa płytka. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim, który dla wielu byłby końcem rozwijania pasji. Jednak dziś Sandra jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, wykwalifikowaną instruktorką rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna w stylu western, sędzią w dyscyplinie skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni, w tym swojego marzenia z dzieciństwa – długowłosego konia andaluzyjskiego, sprowadzonego dla niej z Hiszpanii.
PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019
„List do chłopca z latarką”, Grzegorza Dembińskiego, wydawnictwo Grzegorz Dembiński / Pix.House
Wyróżnienie
„Rewizje”, Dyby i Adama Lachów, wydawca Adam Lach
NAGRODA INTERNAUTÓW
Mateusz Skwarczek dla „Gazety Wyborczej”
Portret Jerzego Urbana, polskiego polityka i dziennikarza, rzecznika rządu PRL, redaktora naczelnego tygodnika „Nie”.
NAGRODA OD PROVIDENT POLSKA
Szymon Górski, Agencja Fotograficzna Press Focus | Fundacja MILON
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej podczas zajęć w czasie pandemii. Mieszkanka na wózku inwalidzkim pomimo swojej niepełnosprawności aktywnie udziela się w życiu codziennym domu - tutaj rozgrywa mecz badmintona z terapeutką.
NAGRODA OD SPÓŁKI BIUROWEJ SKANSKA W REGIONIE CEE
Jacek Turczyk, freelancer
Wydaje nam się że świat należy do człowieka, niszczymy i zanieczyszczamy środowisko na niezliczoną ilość sposobów. Przyroda ma być nam poddana bo jesteśmy panami świata ale wystarczy na chwilę że zapomnimy o naszych pałacach a przyroda próbuje nieśmiało odzyskać trochę miejsca.
Marcin Dobas, National Geographic
Głuptaki potrafią nurkować do wody z wysokości 30 merów osiągając prędkość 100 km/h gdy uderzają w taflę wody. Dzięki temu są w stanie łapać ryby na dużo większej głębokości niż większość ptaków.
Partnerami GPP 2020 są:
Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Środowisko: Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE
Partner kategorii Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Canon
Partnerzy: ColorOffOn, Cocosound, F25 Production House
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis
(13.05.2021)