Dział: PRASA

Dodano: Marzec 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

9 kwietnia ruszy proces przeciwko fundacji ojca Rydzyka

W przypadku uznania winy ojcu Rydzykowi oraz jego najbliższym współpracownikom grozi kara więzienia (fot. Jakub Kamiński/East News)

9 kwietnia w warszawskim Sądzie Rejonowym rozpocznie się proces karny stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog przeciwko fundacji Lux Veritatis. Dotyczy on nieujawnienia publicznych informacji dotyczących dofinansowań, które fundacja ojca Tadeusza Rydzyka miała otrzymać od rządu i publicznych instytucji.

Sprawa zaczęła się w listopadzie 2016 roku, kiedy Sieć Obywatelska Watchdog zwróciła się z prośbą o udostępnienie informacji na temat dotacji publicznych dla fundacji Lux Veritatis. W związku z tym, że organizacja nie dostała odpowiedzi, wniosła sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, że fundacja dopuściła się bezczynności. Jeszcze zanim zapadł wyrok, fundacja ujawniła część danych.

Według Sieci Obywatelskiej Watchdog nieujawnienie całości dokumentów to naruszenia ustawy o dostępie do informacji publicznej. W związku z tym zawiadomiono prokuraturę. Ta szybko zamknęła dochodzenie, dlatego Watchdog sam wniósł subsydiarny akt oskarżenia.

Jako sprawców przestępstwa wskazano stojących na czele Lux Veritatis, czyli prezesa Tadeusza Rydzyka oraz członków zarządu Jana Króla i Lidię Kochanowicz-Mańk.

W przypadku uznania winy ojcu Rydzykowi oraz jego najbliższym współpracownikom grozi kara więzienia.

(BAE, 22.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.