Dział: PRASA

Dodano: Luty 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Europejscy wydawcy chcą opłat od gigantów internetowych na wzór australijski

Rozwiązanie ustalone przez europejskich wydawców zakłada nałożenie obowiązku płacenia za korzystanie przez platformy cyfrowe z treści wydawców prasowych (fot. Sara Kurfeß/Unsplash.com)

Europejscy wydawcy prasy domagają się wprowadzenia mechanizmu arbitrażowego na wzór australijski, tak by firmy technologiczne godziwie wynagradzały wydawców prasy za korzystanie z ich treści. W prace nad tym rozwiązaniem włączył się Microsoft. 

Rozwiązanie ustalone przez europejskich wydawców zakłada nałożenie obowiązku uiszczania opłat za korzystanie przez platformy cyfrowe z treści wydawców prasowych. Ich zdaniem należałoby uwzględniać model ustanowiony w prawie australijskim, który umożliwia arbitrażowe ustalenie sprawiedliwej ceny na podstawie oceny korzyści, jakie każda ze stron czerpie z umieszczenia treści informacyjnych na platformach cyfrowych i kosztów wytworzenia tych treści.

Wydawcy chcieliby, aby takie rozwiązanie zostało wprowadzone w unijnej dyrektywie w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

"Doświadczenia z Francji i Australii pokazały nam, że istnieje potrzeba stworzenia wspólnego instrumentu, który wyeliminuje nierównowagę sił z cyfrowymi gigantami, która osłabia potencjał europejskiego sektora prasowego" – informuje Fernando de Yarza, szef organizacji News Media Europe. 

Za proponowanym rozwiązaniem opowiedziały się: European Publishers Council, News Media Europe, European Publishers Council, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers’ Association i Microsoft.

(BAE, 23.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.