Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 25, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Działania władz Polskiego Radia mają cechy uporczywego mobbingu"

Według RPO działania władz Polskiego Radia, kierowanych przez Agnieszkę Kamińską, nie tylko naruszają wolność słowa, ale mają też cechy mobbingu (fot. Piotr Molecki/East News)

Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, wystąpił do Głównego Inspektora Pracy w sprawie sytuacji w Programie III Polskiego Radia. Według RPO działania władz Polskiego Radia nie tylko naruszają wolność słowa, ale mają też cechy mobbingu.

Jak poinformował Trociuk, do RPO wpływają kolejne skargi dotyczące sytuacji dziennikarzy i pracowników radiowej Trójki. RPO powołuje się na artykuł Piotra Halickiego w Onecie o pracy w stacji.

"Odwoływanie audycji dziennikarzy na minuty przed jej wyemitowaniem, brak transparentności drogi służbowej, ciągły nacisk psychiczny i próby ustnego wpłynięcia na niezależność poszczególnych dziennikarzy, stałe utrzymywanie w niepewności, jawne naciski mające na celu poparcie wyłącznie jednej strony politycznego sporu, wysyłanie dziennikarzy na delegacje lub przeniesienie do archiwum w celu ograniczenia ich pracy antenowej, wypełniać mogą znamiona uporczywego i długotrwałego mobbingu, któremu są poddani dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia" - napisał zastępca RPO do głównego inspektora pracy Wiesława Łuszczka.

Odniósł się również do zarządzenia prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, która w lipcu zakazała pracownikom wypowiadania się w mediach. "Pracownicy utracili de facto prawo do krytyki pracodawcy, a ich wolność wypowiedzi została istotnie ograniczona" - stwierdził Trociuk.

RPO kolejny raz zaalarmował również przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego. "Zarządzenie bardzo głęboko ingeruje w wolność wypowiedzi pracowników Polskiego Radia, prowadząc niemalże do pozbawienia go jego istoty, co stoi w rażącej sprzeczności z obowiązującym standardem konstytucyjnym" - napisał do szefa KRRiT zastępca RPO.

Trociuk zwrócił się do Rady o zbadanej tej sprawy, "mając na względzie to, że konstytucyjnym obowiązkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest stanie na straży wolności słowa".

Zarządzanie programem Polskiego Radia pod kierownictwem prezes Agnieszki Kamińskiej prowadzi do narastającego kryzysu spółki - uznało niedawno czworo członków rady programowej Polskiego Radia. Napisali w tej sprawie do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.

Już pod koniec lipca Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezeski Agnieszki Kamińskiej o zmianę zarządzenia zakazującego dziennikarzom i pracownikom rozgłośni udzielania wypowiedzi mediom bez uzgodnienia z rzecznikiem prasowym.

⇒ ZOBACZ TEŻ: Nadal spadają przychody reklamowe publicznego radia

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 25.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.