Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Lipiec 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cała prasa w abonamencie

Prasę w formie cyfrowej czyta co drugi Francuz (fot. Pixabay/congerdesign)

Francja ma najszerszą na świecie ofertę platform prasy w abonamencie – to efekt dużego czytelnictwa i VAT-owskiej luki w podatkach.

Tekst archiwalny, ukazał się w magazynie "Press" nr 03-04/2020.

Z badań wynika, że osoby poszukujące wiarygodnych informacji we Francji kupują średnio około czterech gazet lub magazynów miesięcznie. I to one znalazły się właśnie na celowniku nowych wirtualnych kiosków prasowych oferujących prasę w abonamencie.

Sprawę utrudnia jednak fakt, że psychologiczną cenę miesięcznego abonamentu ustalił Netflix, który – w zależności od kraju kosztuje – mniej niż 10 euro lub dolarów na miesiąc. Trudno zatem sobie wyobrazić, by abonament na prasę mógł kosztować więcej.

Nawet jeżeli jest za wcześnie na stwierdzenie, że model Netfliksa sprawdzi się również w prasie, to we Francji widać pierwsze zachęcające sygnały.

Co ciekawe, powodem, dla którego właśnie ten kraj znalazł się w awangardzie internetowych abonamentów prasowych, nie jest wysokie tutaj czytelnictwo, ale przede wszystkim podatkowe wsparcie przez państwo operatorów telefonicznych. W nowym rodzaju streamingu zobaczyli oni szansę na uatrakcyjnienie swych ofert, ale jeszcze bardziej rzucili się na przychody z niższej stawki podatku VAT.

Mariusz Kowalczyk, Francja

Pozostałe tematy weekendowe

Hołownia chce znowu pisać
Pandemia hipokryzji
Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7355 (koszt 3,69 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tu wpisz kod jeśli dostałeś go mailem kupując dostęp w redakcji „Press”. Więcej informacji w regulaminie.

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.