Nie przestaną ratować Trójki
Profil Ratujmy Trójkę ma 100 tys. obserwujących na Facebooku (fot. Jakub Kamiński/East News)
Twórczyni facebookowego profilu Ratujmy Trójkę Patrycja Macjon, zaangażowana w powstawanie internetowego Radia Nowy Świat, zapewnia, że konto nie zniknie. Profil powstał w 2016 roku, kiedy zaczęły się zmiany kadrowe w rozgłośni.
"Pozwólmy Redaktorom przy Myśliwieckiej odbudowywać Trójkę, pozwólmy redaktorom w Wilanowie tworzyć nowe radio - Nowy Świat - i wspierajmy tych, którzy tworzą samodzielnie" - zaapelowała we wpisie na Facebooku Patrycja Macjon. Przypomniała, że początek akcji Ratujmy Trójkę sięga 2010 roku, gdy na znak protestu przeciw działaniom ówczesnego dyrektora Trójki Jacka Sobali, przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie (jest tam siedziba Trójki), stanęła przyczepa kempingowa, w której przez tydzień przebywało trzech słuchaczy.
"Przez te wszystkie lata postulowali Państwo na naszym profilu: »stwórzmy własne radio!«" - napisała Patrycja Macjon. I wyjaśniła, że z powodu braku determinacji dziennikarzy nie było to możliwe do wiosny 2020 roku. "Odejście z Trójki Wojciecha Manna, Jana Chojnackiego i Anny Gacek wyzwoliło drzemiącą energię zarówno wśród dziennikarzy, jak i nas - słuchaczy. Ruszył od dawna oczekiwany projekt pod nazwą »Radio Nowy Świat«". Internetowa rozgłośnia ma rozpocząć nadawanie pod koniec czerwca.
Twórczyni profilu na Facebooku poinformowała, że nie zmieni jego nazwy, bo "jest to nazwa akcji protestacyjnej z 2010 r. i 2016 r., z którą przeszliśmy bardzo długą drogę, aż do dzisiaj, do projektu jakim jest Radio Nowy Świat". Zapowiedziała, że będzie promować audycje Radia Nowy Świat, jak i dziennikarzy, którzy "wybrali samodzielną drogę" (wskazano Dariusza Bugalskiego, Dariusza Rosiaka i Pawła Drozda). "Będziemy promować trójkowe audycje naszych Redaktorów, którzy nadal pracują w Programie Trzecim PR. Nie będziemy oceniać ich wyborów, będziemy trzymać kciuki za ich powodzenie, bo uczucia Trójkofanów wobec Redaktorów są niezmienne bez względu na miejsce, w którym pracują. Pozostają nam bliscy, jak red. Ernest Zozuń, Michał Olszański, Marcin Łukawski czy red. Marcin Zaborski, Paweł Sołtys i wielu innych" - czytamy we wpisie.
- Chcemy dokonać pewnego podziału. Na profilu Radia Nowy Świat będziemy zamieszczać informacje związane z tą stacją, a na Ratujmy Trójkę informacje o działalności dziennikarzy związanych z Trójką - tych, którzy pracują w Trójce, którzy tworzą własne podcasty, jak i tych, którzy będą pracować w Radiu Nowy Świat - tłumaczy Patrycja Macjon.
screen Facebook.com/RatujmyTrojke
Profil Ratujmy Trójkę obserwuje na Facebooku 100 tys. użytkowników, a Radia Nowy Świat - ok. 40 tys.
Kilka dni temu sprzed siedziby Trójki zniknął samochód, na którym pojawiały się hasła protestacyjne przeciwko zmianom w Trójce. "Uważam, że sens trzymania samochodu się skończył. Pan Kuba Strzyczkowski został dyrektorem Trójki. Wracają starzy dziennikarze. Nie wiem czy Trójka jest uratowana, ale wszystko idzie w jak najlepszym kierunku" - stwierdził w zamieszczonym na Facebooku nagraniu wideo Piotr Jedliński.
⇒ CZYTAJ TEŻ: Radio Nowy Świat bez polityków i bez reklam
Patrycja Macjon i Piotr Jedliński są wśród udziałowców spółki Ratujmy Trójkę, która będzie prowadzić Radio Nowy Świat.
Radio Nowy Świat ma wystartować w drugiej połowie czerwca, pierwszą audycję ma poprowadzić Wojciech Mann. Poza muzyką twórcy radia chcą skoncentrować się na komentarzach publicystów. Zapowiadają, że polityków zapraszać nie będą. Stacja ma utrzymywać się z wpłat od słuchaczy, a te - jak dotąd - są na rekordowym poziomie.
(KOZ, 05.06.2020)