Dział: PRASA

Dodano: Maj 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

150 lokalnych mediów otrzyma wsparcie finansowe od Google

W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Google otrzymało wnioski z 88 krajów (fot. materiały prasowe)

150 polskich redakcji otrzyma pomoc od Google w ramach funduszu wsparcia dla lokalnych wydawców. Większość z nich dostanie od 5 tys. do 7 tys. dol., w zależności od liczby pracowników. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby beneficjentów funduszu Google w Europie (po Włoszech i Hiszpanii).

Wsparcie otrzymał m.in. "Tygodnik Podhalański". Jego wydawca Jerzy Jurecki mówi, że pieniędzy jeszcze nie otrzymał, a obecnie trwa podpisywanie umów. W podobnej sytuacji jest Waldemar Śliwczyński, redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich". - Jestem w trakcie podpisywania umowy. Sądzę, że w ciągu tygodnia otrzymamy pieniądze. Potem mamy 180 dni na wykorzystanie i rozliczenie środków. Część planuję wydać na wierszówki, część na oprogramowanie serwisu – zapowiada Śliwczyński.

Jak mówi nam nieoficjalnie jeden z wydawców (Google zastrzegł, że nie mogą wypowiadać się o umowie), redakcje mogą wykorzystać pieniądze zgodnie ze swoimi potrzebami. Jedynym warunkiem jest niekorzystanie z usług zewnętrznych. Większość redakcji otrzymała od 5 tys. do 7 tys. dol., w zależności od liczby pracowników.

W kwietniu Google uruchomił fundusz wsparcia dla lokalnych wydawców (Journalism Emergency Relief Fund) w ramach Google News Initiative, aby zapewnić pomoc małym i średnim lokalnym redakcjom na całym świecie, poszkodowanym przez epidemię koronawirusa. Na całym świecie 5,3 tys. lokalnych redakcji otrzyma wsparcie w wysokości od 5 tys. do 30 tys. dol.

W regionie: Europa, Bliski Wschód i Afryka Google otrzymało wnioski z 88 krajów. Środki z Funduszu zostały przyznane 1550 wydawcom. 90 proc. spośród 12 tys. aplikacji ze 140 krajów wpłynęło z redakcji zatrudniających mniej niż 26 osób. Kryteria przyznawania wsparcia obejmowały obecność na rynku od 12 miesięcy, zatrudnianie od dwóch do 100 pełnoetatowych pracowników i publikowanie bieżących informacji.

Jak mówił "Presserwisowi" Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, przynajmniej 80 proc. wydawców zrzeszonych w SGL, którzy aplikowali do Google, otrzymało decyzję o przyznaniu wsparcia. Są wśród nich: "Wiadomości Wrzesińskie", "Czas Chojnic", "Tygodnik Tucholski", "Gazeta Radomszczańska", "Obserwator Lokalny", "Tygodnik Podhalański", "Nowy Wyszkowiak", "Rzecz Krotoszyńska", "Tygodnik Siedlecki", "Nowy Łowiczanin", "Co Tydzień Jaworzno", "Tygodnik Starachowicki", "Tygodnik Skarżyski", "Aktualności Lokalne", "Kurier Słupecki".

Galeria: Premiery seriali w czerwcu

(JSX, 29.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.