Dziennikarze zarzucają "GPC" wywiad ze zmarłym. "Jest dwóch Jacków Wheelerów"
Fragment okładki poniedziałkowego wydania "Gazety Polskiej Codziennie"
W poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” (Forum) ukazał się wywiad na temat koronawirusa z Jackiem Wheelerem, przedstawionym jako „były doradca Reagana”. Na Twitterze szybko pojawiły się uwagi, że Wheeler nie żyje od 2010 roku. Okazało się, że chodzi o człowieka o tym samym imieniu i nazwisku.
Błąd wytknął „GPC” m.in. Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. „Spośród miliona tekstów dziennikarskich Polska Agencja Prasowa dziś prasówkę zrobiła z wywiadu "Gazety Polskiej Codziennie" z byłym doradcą Reagana. Sęk w tym, że doradca zmarł w 2010 r.” - napisał.
...oczywiście GPC tak naprawdę zrobiła wywiad z innym Jackiem Wheelerem. W końcu nazwisko się zgadza.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) March 30, 2020
Doradca prezydenta Reagana ds. weteranów, Jack Wheeler, 10 lat temu został zamordowany. Sprawców nie ustalono. https://t.co/nkDsHr5nHl
— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) March 30, 2020
Jack Wheeler, były doradca prezydentów Ronalda Reagana, George’a H.W. Busha i George’a W. Busha, nie żyje od 2010 roku.
- Problem w tym, że jest dwóch Jacków Wheelerów. My przeprowadzamy wywiady raczej z żywymi – przekazał nam Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GPC”.
„Widzę, że wybuchło zamieszanie z wywiadem w GPC odnośnie dr. Jacka Wheelera. Ten, na którego wszyscy się powołują, faktycznie zmarł w 2010. Nasz rozmówca, podróżnik, w 1984 założył Freedom Research Foundation i na tej kanwie był łącznikiem z R.R. z którym spotykał się wiele razy” - skomentował na Twitterze autor wywiadu, Konrad Wysocki.
Widzę, że wybuchło zamieszanie z wywiadem w GPC odnośnie dr. Jacka Wheelera. Ten, na którego wszyscy się powołują, faktycznie zmarł w 2010. Nasz rozmówca, podróżnik, w 1984 założył Freedom Research Foundation i na tej kanwie był łącznikiem z R.R. z którym spotykał się wiele razy
— Konrad Wysocki (@WysockiKonrad) March 30, 2020
Wheeler, z którym rozmawiała „GPC”, opisywany jest jako twórca „doktryny Reagana”, która dotyczyła polityki zagranicznej USA przeciwko obozowi komunistycznemu.
(JSX, 30.03.2020)