Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Członek Straży Marszałkowskiej utrudniał pracę dziennikarzowi TVN. Protest CMWP SDP

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w pobliżu siedziby Sejmu (screen Twitter/TVN24)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaprotestowało przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzowi TVN przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej. Strażnik uniemożliwił reporterowi zadanie pytań Agnieszce Kaczmarskiej, szefowej Kancelarii Sejmu.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w pobliżu siedziby Sejmu. Serwis Tvn24.pl poinformował, że reporter "Faktów" TVN (stacja nie podaje jego tożsamości) próbował zadać pytanie Kaczmarskiej na temat nieujawnienia listy sędziów popierających kandydatów do nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa. Rozmowę z szefową Kancelarii Sejmu uniemożliwił mu funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej, który zastąpił reporterowi drogę, mimo iż znajdowali się poza terenem Sejmu. Funkcjonariuszem SM okazał się Robert Pręgowski, ten sam, który w maju 2018 roku uniemożliwiał rodzicom osób niepełnosprawnych powieszenie w oknie transparentu z informacją o proteście.

Czy TVN zamierza zareagować w tej sprawie? - Nie planujemy podejmowania dalszych działań – odpowiada Marcin Barcz, członek zarządu, dyrektor pionu komunikacji korporacyjnej TVN.

Przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzowi TVN zaprotestowało natomiast Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. "W ocenie CMWP SDP jest to naruszenie nietykalności osobistej reportera i przez to naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju demokratycznego państwa" - napisała w oficjalnym proteście Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum. Przypomina w nim, iż "bezpieczeństwo pracy dziennikarzy relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące społeczne emocje, jest obowiązkiem przedstawicieli władzy, którzy zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązani są do zapewnienia dziennikarzom godnych i niezagrażających ich bezpieczeństwu warunków pracy. Sytuacja, w której umundurowany przedstawiciel władzy państwowej utrudnia dziennikarzowi wykonywanie jego obowiązków jest szczególnie bulwersującym przykładem łamania tej zasady i nigdy nie powinna mieć miejsca".

(IKO, 05.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.